Prověřování smrti běluhy začalo poté, co dvě skupiny na ochranu práv zvířat podaly podnět k vyšetřování. Pitva ukázala, že v tlamě velryby uvízl klacek o délce 35 centimetrů a šířce 3 centimetry.
Tělo zvířete bylo nalezeno minulý týden u norských břehů. Při pitvě, kterou provedl Norský veterinární institut, měla být podle nevládních organizací odhalena zranění způsobená kulkami.
„Hvaldimir nebyl jen běluhou severní, byl majákem naděje, symbolem spojení a připomínkou hlubokého pouta mezi lidmi a přírodou,“ uvedla na sociální síti nevládní organizace Marine Mind.
Tvar melonu, tkáně na hlavě, měnili podle vědců častěji samci. Ale dělaly to všechny běluhy, když měly na dohled jinou běluhu. Dosud se mluvilo jen o tom, že melon využívají kytovci k echolokaci.
Veterináři při prohlídce kytovce zjistili, že nepřijímá potravu a nefunguje mu trávení. Záchranný tým se proto rozhodl, že běluhu utratí, aby se netrápila.
Běluha se ocitla v řece Seině, která protéká i Paříží, daleko od oblasti, kde tito mořští savci obvykle žijí. Do řeky zbloudila minulý týden a doplavala do poloviny cesty do francouzské metropole.
Poslední dvě kosatky z kontroverzního ruského zařízení na Dálném východě jižně od Vladivostoku se dostaly na svobodu. Po pět dnů trvající přepravě byly vypuštěny do Ochotského moře.
Vedoucí výzkumného programu Ruské akademie věd agentuře Interfax řekl, že v Petrohradě existuje ústav, který s vojáky na tomto projektu úzce spolupracuje.
Britská média stále pozorují pohyb běluhy severní na dolním toku Temže, kde byl kytovec běžně se vyskytující v mořích u Severního pólu poprvé spatřen v úterý. Dostala přezdívku Benny.