‚Splnila jsem výzvu Babiše i Hamáčka.‘ Šojdrová přivezla z Řecka seznam 14 dětí z uprchlických táborů

Seznam dětí z uprchlických táborů, kterým by mohla Česká republika pomoci a přijmout je, přivezla z nedávné návštěvy Řecka europoslankyně Michaela Šojdrová. Řekla to v úterý ve Štrasburku s tím, že tak reagovala na výzvu premiéra Andreje Babiše (ANO) i ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Šojdrová, která je europoslankyní za KDU-ČSL, loni přišla s projektem přemístění 50 syrských sirotků z Řecka do Česka. Babiš ale návrh označil za nesmyslný.

Štrasburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) před Hrzánským palácem v Praze.

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) před Hrzánským palácem v Praze. | Foto: Fotobanka Profimedia, František Vlček/ MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Já jsem jela s vizí, že nemůžeme dál otálet, a proto jsem požádala o indikativní seznam těchto dětí a ten jsem přivezla proto, abych splnila výzvu pana premiéra i pana ministra, který řekl ‚kde máte ty děti, když přivezete jejich seznam, tak ministerstvo bude spolupracovat na tom, aby tyto děti do České republiky mohly být přivezeny‘,“ řekla v úterý českým novinářům Šojdrová.

Nevadí, že se Babiš nechce bavit, důležité je, aby konalo vnitro, říká Šojdrová o pomoci syrským sirotkům

Číst článek

Seznam podle ní z pochopitelných důvodů neobsahuje osobní údaje dětí, ale jen jejich profily, které popisují jejich původ a situaci. Týká se zatím 14 dětí, podle Šojdrové je ale jen příkladem toho, jaké seznamy by mohlo Česko od Řecka v případě zájmu získat.

Děti, které potřebují pomoc, nepocházejí přitom podle ní jen ze Sýrie, ale například i z Afghánistánu, Iráku, Pákistánu a Maroka.

Řecko chce s Českem spolupracovat ohledně dětských uprchlíků, říká Šojdrová po návratu

Číst článek

Řecké uprchlické tábory jsou podle Šojdrové přeplněné a řečtí představitelé ji ubezpečili, že by Aténám pomohlo, kdyby Česko převzalo jakýkoli počet dětí. Uvolnilo by se tím totiž místo pro ty děti, které teď žijí v nevhodných podmínkách či dokonce na ulici. „V Řecku je podle oficiálních údajů 1000 dětí na ulici,“ zdůraznila europoslankyně.

Kromě převzetí dětí by Řecko ale uvítalo i pomoc v oblasti sociálně právní ochrany dětí, která je podle Šojdrové v Řecku na rozdíl od Česka málo rozvinutá. „Oni nemají kapacity jednak ubytovací, ale nemají ani kapacity odborné,“ zdůraznila europoslankyně.

Ministr vnitra Jan Hamáček podle Šojdrové dosud s dalšími kroky ve věci vyčkával, neboť čekal na odpověď na svůj dopis zaslaný do Řecka. „Zjistili jsme, že o dopise pana ministra Hamáčka (na řeckém ministerstvu) zatím nemají informaci,“ řekla europoslankyně s tím, že jim proto spolu s českým velvyslancem v Řecku kopii Hamáčkova dopisu předala.

Přemístit do Česka 50 sirotků je podle Babiše nesmyslné. Místo toho chce vybudovat školu v Sýrii

Číst článek

Europoslankyně koncem loňského října oznámila, že by chtěla z přeplněných uprchlických táborů v Řecku přesídlit do Česka pět desítek syrských dětí bez doprovodu jako solidární humanitární gesto.

Premiér Babiš ale projekt označil za nesmyslný. Tvrdí, že lepší je pomáhat sirotkům přímo v jejich vlasti. Před časem ministerský předseda uvedl, že chce v Sýrii vybudovat centrum pro sirotky. Plán je podle něj jeho soukromou iniciativou, nikoli projektem českého státu.

Šojdrová v úterý zdůraznila, že souhlasí s nutností pomáhat dětem přímo v Sýrii, Babišův plán podle ní ale má řadu „otazníků“. Mimo jiné není jasné, s kým by premiér o stavbě sirotčince jednal. „S těmito otazníky si myslím, že se jedná o projekt, který je dlouhodobější a nepomůže těm, kteří teď tu pomoc urgentně potřebují,“ zdůraznila europoslankyně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme