Armáda není spokojena s L-159

Podzvukové bitevníky L-159 jsou nespolehlivé a poruchové. Na velitelském shromáždění české armády to prohlásil šéf resortu obrany Jaroslav Tvrdík. Projekt L-159 navíc zatím podle něj nenaplnil ani cíl záchrany prestižní české zbrojovky Aera Vodochody, která letoun vyrábí. Dodávky L-159 jsou zpožděny a armáda zatím převzala jen 24 letounů, což proti harmonogramu z kupní smlouvy znamená ke konci roku skluz minimálně o deset strojů. Armáda má celkem získat 72 podzvukových bitevníků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aero L-159 Alca

Aero L-159 Alca | Foto: Jan Kouba

Dodávka podzvukových letounů pro českou armádu je navíc stále zpožděna. Kontrakt se také kvůli neošetřeným kursovým rizikům prodražil ze 30 na 50 miliard korun. "V současné době máme mnoho důvodů k pochybnostem: ať pro to, jak byl nastaven celý systém, celý parametr tohoto letounu. Dneska jsme v situaci, kdy se nás americká vláda ptá, jak je možné, že jsme podepsali tak špatnou smlouvu smlouvu, která zásadním způsobem ovlivňuje zásadním způsobem celý rezort a bohužel další tři roky ovlivňovat bude."

Dodavatel Aero Vodochody má podle Tvrdíka oproti harmonogramu skluz minimálně o deset strojů. "Přestože je projekt již z devadesáti procent zaplacen, nemáme ani polovinu letounů. Na letounech se projevují chyby, museli jsme omezit výcvik. Je to pro nás v dané situaci velký problém."

Ministr obrany na dnešním shromáždění velitelů také přiznal, že armáda nemá dobře zajištěny sklady s toxickými, otravnými a radioaktivními látkami. Zastaralé je i technické zabezpečení dalších objektů s rizikovým materiálem. Někteří vojáci se navíc podle Tvrdíka nechovají profesionálně, a riziko tak ještě zvětšují. V objektech, kde jsou trhaviny, dělostřelecká, pěchotní a raketová munice, opakovaně vznikají poruchy na signalizaci, uvedl ministr. Řadu muničních skladů teď navíc hlídají civilní zaměstnanci, kteří někdy ani nemají zbrojní průkaz nebo zbraň. Vojenská policie letos prověřovala téměř tři a půl tisíce případů. K nejzávažnějším patří krádež deseti pistolí v Bohdalicích a krádež 12 pistolí v Pardubicích. V obou případech byli obviněni strážní.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme