Česko si připomíná výročí upálení Jana Palacha
Před 43 lety se upálil Jan Palach. Dvacetiletý student Filozofické fakulty University Karlovy Jan Palach se 16. ledna 1969 odpoledne na Václavském náměstí poblíž sochy sv. Václava polil hořlavinou, zapálil na sobě oblečení a přivodil si těžké popáleniny.
Po třech dnech na jejich následky zemřel. Svým činem protestoval proti potlačování svobod a pasivnímu přístupu veřejnosti po okupaci Československa armádami států Varšavské smlouvy.
Podle katolického kněze a teologa Tomáše Halíka Palach svým činem vrátil české společnosti vědomí důstojnosti:
O speciálním webu k výročí upálení Jana Palacha mluvila ve Světě o osmé na Rádiu Česko redaktorka ČRo - Vltava Eva Nachmilnerová
„Palach neprotestoval proti okupaci. Palach protestoval proti tomu, že společnost začala dělat mravní kompromisy. A chtěl nám svou obětí vrátit důstojnost. Myslím, že to udělal pro lidi, kteří pochopili jeho oběť a odpověděli na i svým životem.“
Jan Palach se stal jednou ze symbolických postav českých dějin. Jeho učitelkou na mělnickém gymnáziu byla Jana Machová.
„Čestný, přímý, nenápadný a přece v kolektivu, ve třídě, která ho znala, nepostradatelný. Když se o něčem rozhodovali a zjistili, že tam není, tak někdo vždy řekl: ‚Až přijde Honza, pak se dohodneme.‘ Tak sečtělého žáka, jako byl Jenda, jsem neměla předtím, ani potom. On se uměl ptát. On se ptal přesně na to, co chtěl vědět.“
Lidé uctí památku Jana Palacha večer u budovy Filosofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha v Praze.
Palacha připomenou i speciální webové stránky
Tematický web vznikl pod patronátem filmové režisérky Agnieszky Holland, která o Palachovi natočí třídílný film.
Jde o projekt, který navazuje na aktivity Studentské rady a studentů Filosofické fakulty v souvislosti s kulatým výročím upálení Jana Palacha v roce 2009. Tehdy studenti organizovali několik akcí, a jednou z nich byla tvorba sborníku Jan Palach 1969. Současně také vznikla myšlenka vytvořit webové stránky.
Na webu pracují čtyři lidé, z toho tři jsou spojeni se sborníkem o Janu Palachovi. „Našim cílem bylo vytvořit profesionální a faktograficky obsažný web, který by příběh Jana Palacha ukázal v kontextu historickém a v celé řadě audionahrávek, videí a archivních dokumentů,“ vysvětlila záměr redaktorka ČRo - Vltava Eva Nachmilnerová.
Web má podle ní zaujmout především dnešní maturanty. Stránky se ale nezabývají jen Janem Palachem, ale také jeho následovníky Janem Zajícem, který se upálil 25. února 1969, a Evženem Plockem, který se upálil v Jihlavě na Velký pátek 1969.
V sekci Živé pochodně také najdou čtenáři příběhy dalších devíti lidí, kteří se upálili především v zemích bývalého východního bloku, a také další oběti, které si zvolily tuto formu protestu. Například vietnamského mnicha, který se v roce 1963 upálil na protest proti utlačování buddhistických mnichů.