Smích prospívá srdci, popisuje v unikátní studii tým pod vedením kardiologa Saffiho

Nejméně dvakrát týdně dávku radostného smíchu. To doporučují brazilští autoři první studie o možném vlivu smíchu na srdce. Výsledky prezentovali na výročním zasedání Evropské kardiologické společnosti v Amsterdamu, největší světové konferenci o srdci.

Amsterdam Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smích, senior, senioři,důchodce, důchodci, smát se

Brazilští vědci v nové studii dokládají, jak smích prospívá srdci (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

Když se zasmějeme, srdeční tkáň se roztáhne a zvýší se objem kyslíku v těle, protože srdce funguje jako pumpa. Takže obecně řečeno, po takové terapii smíchem se zvětší funkční kapacita kardiovaskulárního systému. Alespoň podle nové studie, o které informoval The Guardian.

Tým kardiologa Marka Saffiho z kliniky v Porto Alegre sledoval 26 dospělých pacientů s ischemickou chorobou srdeční, tedy s nedokrevností srdce. Věnčité tepny jsou kvůli arterioskleróze zúžené, a srdce proto nedostává dost krve, takže mu chybí živiny a kyslík.

3:06

Pásový opar se může objevit kdekoliv na těle, často přichází po stresu či nemoci. Diagnóza je složitá

Číst článek

Vědci těchto 26 pacientů, s průměrným věkem 64 let, rozdělili na dvě skupiny a 12 týdnů jim - hodinu týdně - pouštěli televizní pořady. Jedna skupina sledovala komedie a sitcomy, druhá pořady o politice a dokumentární filmy na závažná témata, jako třeba stav amazonských pralesů a podobně.

Účastníkům studie provedli sérii vyšetření. Měřili například, kolik kyslíku srdce napumpuje do těla. Ukázalo se, že lidé, co sledovali komedie, měli o deset procent lepší výsledky.

A byli na tom lépe, i pokud jde o zánětlivé biomarkery v krvi, což jsou látky, které vypovídají o přítomnosti zánětu. U lidí, kteří se u televize více nasmáli, vědci zaznamenali výrazný pokles zánětlivých markerů ve srovnání se skupinou, která u televize moc důvodů ke smíchu neměla.

Vedoucí studie Saffi řekl, že když k nim do nemocnice přijdou pacienti s ischemickou chorobou srdeční, tak zpravidla mají takových zánětlivých markerů hodně.

Rizika infarktu a mrtvice

Ve studii proto tvrdí, že terapie smíchem může mít podíl na omezení zánětu, a tudíž i rizika infarktu a mrtvice. Terapii smíchem proto doporučují pro pacienty, kterým hrozí srdeční onemocnění. Podle profesora Saffiho ale netřeba spoléhat na televizi, může to být jakékoli radostné setkání nebo návštěva představení, nějaké komedie. Ovšem kardiolog Saffi radí, že tohle by si měl člověk cíleně dopřávat nejmíň dvakrát týdně.

2:03

Expert na nemoci jater varuje před doplňky stravy: Často obsahují těžké kovy nebezpečné pro zdraví

Číst článek

Na srdce také příznivě působí to, že při smíchu se uvolňují endorfiny, tedy takzvané hormony štěstí a dobré nálady. Naopak klesá úroveň hormonů stresových – třeba kortizolu a dalších. Důsledkem takové „terapie smíchem“ u pacientů pak podle vedoucího studie je i lepší odezva těla na léky.

Vědci studii představili na výroční konferenci Evropské kardiologické společnosti v Amsterdamu. Jde o první studii, která zkoumá, jestli smích dokáže zlepšit příznaky pacientů se srdečním onemocněním.

Má ale jeden nedostatek, a to příliš nízký počet účastníků. Upozornil na to třeba britský odborník na molekulární medicínu James Leiper z univerzity v Glasgow. Jinak ale studii uvítal.

Helena Berková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme