Nejméně dvakrát týdně dávku radostného smíchu. To doporučují brazilští autoři první studie o možném vlivu smíchu na srdce. Výsledky prezentovali na největší světové konferenci o srdci.
Životní styl silně ovlivňuje lidské zdraví. Konzumované potraviny a pohyb se podepisují na hladině cukru v krvi. Vysoká hladina cukru bývá faktorem srdečních a cévních onemocnění.
Článek publikovaný v půlce prosince ve vědeckém časopisu Diabetes ukázal, že tuk, jehož ukládání způsobuje celulitidu, není až tak škodlivý, jak si myslíme.
„Dobře léčíme vysoký krevní tlak a infarkty, na které lidé dříve umírali, ale oni se pak bohužel dožívají právě srdečního selhání,“ říká předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.
45 lidem ze sta tisíc mohou ročně umělá sladidla přinést větší riziko mrtvice. „Nevypadá, že je to moc. Problém je v tom, že sladidla jí strašně moc lidí,“ upozorňuje lékařka Eliška Selinger.
Úbytek srdečních příhod zaznamenal během krize Institut klinické a experimentální medicíny, který se na onemocnění srdce specializuje, Nemocnice Na Homolce či Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.
Zadýchávání je jedním z prvních projevů takzvané myokarditidy. Dalším je únava, ale může se ale objevit i zvýšená teplota. U většiny lidí si tělo se zánětem poradí, avšak někdy nastanou komplikace.
Srdeční implantáty potřebuje stále více lidí. Jen počet voperovaných defibrilátorů v Česku každoročně narůstá o deset procent. Zařízení velikosti kapesních hodinek pomáhají řešit poruchy srdečního rytmu, životy zachraňují mladým i starým.
V Brně vzniká první tuzemské centrum zaměřené na pacienty s vrozenými srdečními vadami. Odborníci ze tří největších brněnských nemocnic se budou společně starat o nemocné. Hlavní výhodou vznikajícího centra je podle lékařů systémová evidence - doktoři lépe naplánují zákroky, které jsou u některých pacientů nutné i opakovaně.
Přístroj s názvem implantabilní kardioverter-defibrilátor (ICD) o velikosti kapesních hodinek už 30 let zachraňuje životy v České republice. Používá se k prevenci náhlé srdeční smrti. Celkem jich lékaři voperovali skoro 25 tisíc.
Institut klinické a experimentální medicíny v Krči zrekonstruoval akutní příjem. Jsou tam nová lůžka, lepší zázemí pro pacienty a také nová čekárna. Staré pracoviště už nestačilo. Nemocnice totiž přijímá stále více pacientů, kteří mají problémy se srdcem a cévami. Nový akutní příjem začal dnes fungovat.
Pacienti s nemocným srdcem, kteří nemohou podstoupit transplantaci, mají novou naději. Lékaři v pražském IKEMu zkoušejí přístroj s názvem Heart Mate III, jak se jmenuje nejmodernější typ srdeční pumpy. Novinku si v rámci klinické studie vyzkouší i prvních osm lidí s vážnými srdečními problémy.