Chtějí ji rodiče i zdravotníci. Do Česka se ale monovakcína proti spalničkám dostává jen mimořádně
Někteří zdravotníci a rodiče malých dětí objednávají takzvanou monovakcínu proti spalničkám. Na českém trhu je totiž k dostání jen trojvakcína priorix, která obsahuje látky taky proti zarděnkám a příušnicím. Jenže ta je pro některé děti nevhodná, očkovat se jí nechtějí nechat ani někteří zdravotníci. Tématu se věnuje Radiožurnál.
„Máte přinést recept a my vám to tady objednáme.“ Když uslyšela matka dvou malých dětí Jana z Říčan od lékárnice tato slova, spadl jí kámen ze srdce. Své potomky chtěla proti spalničkám očkovat už dřív. Jenže obě děti měly v minulosti mohutné reakce na očkování, dcera dokonce skončila s následky.
„S manželem jsme zvážili očkování proti spalničkám, onemocnění spalničkami i zhoršení toho problému, která dcera má. A rozhodli jsme se očkovat. Pro nás je hrozba spalničkami velká,“ popisuje Radiožurnálu.
Hledání vakcíny
Ani doktoři ale Janě nedoporučili aplikovat klasickou trojvakcínu priorix. Injekci s přípravkem, který by v tělech dětí vytvořil protilátky pouze proti spalničkám, ale už ne proti zarděnkám a příušnicím, tak Jana sháněla dva roky. Nakonec se zadařilo v jedné nemocniční lékárně.
Spalničkami letos onemocní až tisíc lidí, odhaduje ministr Vojtěch. Klesá proočkovanost
Číst článek
„Mám obě děti registrované v očkovacím centru v Motole, šla jsem přímo za paní doktorkou a ta neměla problém mi recept na monovakcínu vystavit,“ říká matka.
Podobně jako Jana si monovakcínu vyžádali i někteří zdravotníci z pražské Thomayerovy nemocnice. Laboranti v jejich krvi nenašli protilátky proti onemocnění spalničkami, vysvětluje mluvčí nemocnice Petr Sulek.
„V loňském roce využilo očkování monovakcínou pouze devět zaměstnanců. V letošním roce jsme tuto vakcínu na vyžádání poskytli 15 zaměstnancům,“ uvádí.
Dvě lékařky pak očkování odmítly úplně, plánují totiž těhotenství. Další důvody, proč někteří další dospělí odmítají trojvakcínu, vysvětluje Martina Suchánková, předsedkyně sdružení Rozalio, které dlouhodobě požaduje individuální přístup k očkování.
„Tyto vakcíny byly testovány primárně jen na dětech a nepočítalo s nějakým jejich plošným využitím v dospělosti,“ říká.
Dovoz ze zahraničí
Jenže monovakcína proti spalničkám v Česku není a na trh se dostane jen formou takzvaného mimořádného dovozu. Jedna taková vakcína je registrovaná ve Francii, do Česka se ale nedováží. Druhá a zároveň levnější varianta je dostupná ve Švýcarsku. A právě touto látkou teď zdravotníci na vyžádání očkují, vysvětluje mluvčí lékového ústavu Barbora Peterová.
Spalničkami se podle lékařů letos nakazilo více lidí než za celý loňský rok. Nejvíce nemocných je v Praze
Číst článek
„V letošním roce bylo do Česka dosud dovezeno osm kusů monovakcíny proti spalničkám, v loňském roce to bylo 111 kusů. V případě použití neregistrovaného léčivého přípravku má lékař povinnost nám toto na Státní ústav pro kontrolu léčiv hlásit.“
Na potřebě monovakcíny proti spalničkám se vzácně shodnou kritici současného systému očkování s jejich příznivci. Potvrzují to i slova vrchního vakcinologa Romana Prymuly z ministerstva zdravotnictví.
„Myslím si, že pro některé situace opravdu potřebujeme monovakcíny a bylo by dobré, kdyby tady byly. Nemyslím pro základní povinné očkování, ale pro očkování v rámci takových epidemií,“ přibližuje Prymula.
„Dělení na očkující a neočkující je úmyslně vyvolané, protože málokdy je to tak vyhrocené nebo vyhraněné. Ti, co jsou označeni za neočkující, jsou často očkování odkládající nebo neočkující až po nějakých zdravotních problémech dětí,“ dodává Shánělová z Rozalia.
Do konce března v Česku onemocnělo 402 lidí spalničkami.