Krvácíte z nosu? Odolnost sliznic oslabuje sucho i neléčené chronické záněty, varuje lékařka
Krvácet z nosu můžeme z nejrůznějších důvodů. Může vás překvapit při rýmě, ale příčinou může být třeba i úraz nebo některé léky. „Doporučuju pravidlo, že pokud člověk třikrát krvácí z nosu, i když ví, od čeho to je, ať si zajde na specializovanou kontrolu, minimálně k obvodnímu lékaři,“ upozorňuje Cajthamlová.
„Krev teče z nosu, protože je tam nějaká místní příčina nebo je to projevem nějaké systémové choroby nebo nějaké celkové příčiny. Když někdo krvácí málo, ale opakovaně, měl by si dojít na ORL a být vyšetřen. Může to být i známkou neléčeného vysokého tlaku, ale i nádoru,“ říká primáře ORL Aleš Čoček z Thomayerovy nemocnice v Praze.
Krvácíte z nosu? Odolnost sliznic oslabuje sucho i neléčené chronické záněty, varuje Kateřina Cajthamlová
ORL neboli otorinolaryngologie je komplexní obor. „Pacient přijde s bolestmi v krku, my se mu podíváme do ucha a z nosu mu vyndáme polyp,“ zjednodušuje primář.
Krev z nosu se může spustit při rýmě, při sportu, usilovném smrkání, polypech, ale také třeba poté, co se nešťastník připlete do potyčky a dostane pěstí do nosu.
„Když utrpí například zlomeninu nosních kůstek, tak kromě estetického problému to může být i zdravotní problém, když se mu poruší nosní průchodnost,“ upozorňuje lékař.
Příčin je ale celá řada. Krvácení může způsobit hemofilie, problémy s krevními destičkami, ale třeba i hormonální změny v těhotenství.
Nesmrkat a nekýchat
Když už se spustí krev z nosu, člověk by se měl vyhnout provokačním momentům, to znamená, že by neměl krev smrkat, chodit do horké vody či kýchat.
Mrtvice je závod s časem. Laik ji odhalí jen těžko, následky se liší podle toho, jaké tepny se ucpou
Číst článek
„Obyčejně stačí přitisknout nosní křídlo proti přepážce, být vsedě nebo polosedě a předklonit hlavu, aby člověk krev nepolykal. Pokud máme běžné kapky do nosu na rýmu, tak je můžeme aplikovat buď přímo do nosu, nebo na nějaký tamponek a přitlačit do nosu,“ radí primář.
Nosní sliznice jsou křehké u dětí a u starších lidí, a mohou tak krvácet častěji.
„V prostředku života se toho můžeme zbavit, ale pokud je někdo uživatel drog, třeba kokainu, nebo šňupe tabák, tak těm se to taky může stávat. Když se dostanete k lékaři, hlaste všechno: co všechno berete za léky, kde jste byli, co jste dělali i to, že šňupete,“ doplňuje Kateřina Cajthamlová.
Třikrát a dost
Odolnost sliznic oslabuje suché prostředí, ale i chronické záněty, které člověk neléčí.
„Doporučuju pravidlo, že pokud člověk třikrát krvácí z nosu, i když ví, od čeho to je, ať si zajde na specializovanou kontrolu, minimálně k obvodnímu lékaři,“ nabádá Cajthamlová.
„Dokonce, když přestanete kouřit, což je chvályhodné, tak se dávají dohromady nosní řasinky, nos se může ucpávat a můžete vysmrkat i trochu krve.“
Někdy stačí cévku jen vypálit. „Toho se nebojte. Zní to strašně, ale skoro to nebolí. Běžte na to, předejdete případnému proděravění v nose. Protože krev je výborná živná půda pro různé bakterie. Řešte to zavčas, tělo si vždy samo neporadí,“ uvádí Cajthamlová.
Může být krvácení dědičné? Má na to vliv i naše strava? Dá se vykrvácet? Poslechněte si rady doktorky Kateřiny Cajthamlové na vaše dotazy v pořadu Vesele a zdravě.