Křičíte během spánku? Čeští vědci hledají dobrovolníky se vzácnou poruchou
Čeští vědci ze Spánkové laboratoře Národního ústavu zkoumají vzácnou poruchu spánku. Kvůli ní člověk v noci křičí nebo dělá prudké pohyby. Badatelé nyní hledají dobrovolníky pro mezinárodní studii, informoval mluvčí ústavu Jan Červenka. Ústav sídlí v Klecanech u Prahy.
Poruchou spánku zvanou RBD trpí až dvě procenta lidí. Člověk při ní například dělá prudké pohyby nebo křičí. Běžně jsou ve spánku svaly člověka „odpojeny“, říká se tomu svalová atonie. V případě RBD je ale tato svalová atonie narušena, proto k pohybům dochází.
„Během nočních epizod RBD tak může dojít ke zranění nemocného, pádu z lůžka nebo zranění partnera, se kterým nemocný sdílí lůžko," popsala vedoucí lékařka spánkové laboratoře Jitka Bušková.
Hledají se dobrovolníci
Aktuální poznatky vědců ukázaly, že výskyt poruchy poukazuje na možné budoucí rozvinutí Parkinsonovy nemoci nebo jiného neurodegenerativního onemocnění, a to třeba až za deset až patnáct let.
Poruchám spánku lze předejít ujasněním si smyslu života. Lidé, kteří znají jeho směřování, spí lépe
Číst článek
Aby mohli odborníci souvislost lépe prozkoumat, hledají do spánkové laboratoře dobrovolníky s chováním odrážejícím obsah snů.
„V laboratoři je bude čekat pohovor s lékařem zaměřený na uvedené příznaky, případně vyšetření spánku. V případě potvrzení diagnózy RBD pak budou dobrovolníkům navržena další vyšetření a léčebný postup," popsala Bušková.
Trpíte spánkovou obrnou? Hledáme i vás
Lidem komplikují život i další spánkové poruchy, například takzvaná spánková obrna, kdy člověk při usínání nebo probouzení ztrácí možnost pohnout se, zároveň je při plném vědomí a k tomu se mu do reality prolínají snové představy, například slyší kroky, zvonek u dveří nebo vidí postavy kolem postele.
„Jedná se o velmi děsivé představy a zážitky, které brání v usnutí a na jejich základě se může rozvinout těžká a dlouhodobá nespavost. Pokud se spánková obrna objeví i v kombinaci se zvýšenou spavostí během dne, je potřeba podrobnější vyšetření ve spánkové laboratoři, zda se nejedná o narkolepsii, která je ale ve většině případů dobře léčitelná," dodala lékařka.
Vědci hledají do výzkumu i dobrovolníky se spánkovou obrnou, pokud ji v posledním půlroce opakovaně zažili a byli by na toto téma ochotni podstoupit strukturovaný pohovor. Přihlásit se mohou na telefonním čísle 283 088 400 nebo mailem spanek@nudz.cz.