Kolagen získáme i z vývaru a želatiny, na ‚gumové sladkosti‘ ale pozor, varuje nutriční terapeutka
Kolagen je pro některé zázračnou látkou, na kterou spoléhají. Pomáhá vyhladit vrásky a zpomaluje například opotřebení kloubních chrupavek. Kolagenů je ale mnoho typů a záleží, jak jsou zpracovány, aby je lidské tělo dokázalo dobře přijmout. Hostem Českého rozhlasu Hradec Králové byla Hana Střítecká z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, zároveň také ředitelka spolku Fér potravina.
Kolagen podle Hany Střítecké zajišťuje v těle pružnost a pomáhá proti praskání šlach nebo tvorbě hlubokých vrásek. „Je to tělu vlastní bílkovina, v průměru ho máme v celém těle, základních bílkovinách, asi 30 procent. V kloubních chrupavkách, kůži, nehtech nebo vlasech už je to 70 až 80 procent.“
Ing. Hana Střítecká hovoří na téma: kolagen v našem těle a v potravinách. Ptala se Jana Kudyvejsová
„Tělo si ho tvoří dostatek, ale jen do určitého věku,“ říká Střítecká.
Uvádí se, že tak kolem 40 roku věku bychom už měli na jeho příjem dávat pozor, někteří odborníci dokonce tento věk snižují na 30 let. Předejdeme tím ztrácení pružnosti kůže, tvorby hlubokých vrásek, rychlejšímu opotřebení kloubních chrupavek, ale třeba i zvýšené propustnosti střeva.
Kolagenu je několik typů
U obratlovců je doposud identifikováno 28 typů kolagenů. Liší se velikostí a tvarem – zda tvoří síť (kolagen IV, VII a X), nebo jen vlákna. Těch jen vláknitých je více (např. I, II, II, V …). „Pro nás jsou nejdůležitější ty první čtyři kolageny, potom trochu ten pátý,“ říká Střítecká a postupně těchto pět typů popisuje.
„Typ I je v lidském těle nejrozšířenější a je tvořen hustšími vlákny. Představuje až 90 procent všech kolagenů v těle a je v kostech, šlachách, kůži a pojivových tkáních. Typ II má vlákna volnější. Vyskytuje se hlavně v chrupavkách, které jsou díky němu elastické a mají za úkol chránit klouby před mechanickým opotřebením.“
Hana Střítecká
Nutriční terapeutka, chemická technoložka, vysokoškolská pedagožka z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a ředitelka spolku Fér potravina. Ve své praxi se snaží zvyšovat povědomí běžné populace o problémech spojených s obezitou, technologických postupech výroby potravin a orientováním se v jejich nabídce.
Typ III je zejména v mladším těle, ve stáří se vytrácí. „Je součástí svalu, orgánů a hlavně tepen a opět zajišťuje elasticitu. Takové tuhnutí ve stáří je mimo jiné i proto, že nám ubývá tento typ kolagenu,“ vysvětluje Střítecká.
„Typ IV je základní součástí vrstev pokožky, typ V je zase na povrchu buněk a lze ho najít ve vlasech nebo v placentě,“ popisuje.
Zdroje kolagenu
Pokud bychom vzali kolagen jako takový, tak jeho molekula je příliš veliká a struktura složitá na to, aby ji lidské tělo dokázalo z externího zdroje využít. Proto je potřeba, aby doplňky stravy, ale i potravinové zdroje bohaté na kolagen byly dále zpracovány a došlo k různému štěpení – hydrolýze.
„Prvním takovým stupněm ‚úpravy‘ kolagenu je želatina,“ vysvětluje Střítecká. Jedná se o denaturaci (rozpletení složité struktury), tedy částečné rozložení kolagenu. Vzniká ale až při tepelném opracování kolagenu.
Málo kolagenu nebo vitaminů. Polovina testované kloubní výživy neobsahuje, co slibuje, zjistily kontroly
Číst článek
Díky denaturaci je želatina pro nás již využitelná, byť stále omezeně. Aby se pro nás stal kolagen ještě více biologicky aktivní (tedy využitelný) je ještě potřeba denaturovaná vlákna ještě naštípat na kratší – hydrolyzovat je.
Želatina i hydrolyzovaný kolagen tedy obsahují stejné aminokyseliny, jen jejich řetězce jsou různě dlouhé. Díky tomu se například želatina rozpouští pouze v teplé vodě, kde tvoří gelovitou látku a po vychladnutí opět tuhne, kdežto hydrolyzovaný kolagen můžeme rozpouštět ve vodě studené.
Zdroje pro výrobu kolagenových suplementů jsou různé od kůží či jiných částí těla skotu, drůbeže a prasat, třeba i v současnosti čím dál tím více se objevovaný mořský kolagen pocházející z kůže ryb. „Záleží na tom, z čeho je kolagen získávaný. Pokud je z chrupavek, bude tam převážně typ II, z kůže zase typ I. Z čeho kolagen získávám, to převládá ve výrobku,“ říká Střítecká.
Kapr na vyhlazení vrásek? Zlínští vědci umí zpracovat odpad ze sladkovodních ryb na kolagen
Číst článek
K lepšímu efektu suplementů může pomoci přítomnost vitaminu C, který zlepšuje následné využití a zpracování kolagenových vláken v těle.
Novější výzkumy ukazují, že ale dalším vhodným pomocníkem je kyselina hyaluronová (HA), zejména pokud se jedná o suplementy pro pohybový aparát. Tam je vhodné, aby kolagen a HA doplňoval i chondroitin sulfát.
Pokud nechceme sáhnout po suplementech, kde hledat v potravinových zdrojích? Střítecká vysvětluje, že výhodu mají ti, co rádi okusují chrupavky z kostí. Pro ostatní klidně i jen dlouho tažený vývar, sulc z nožiček a kůže nebo třeba želatina, ať už v podobě sladké, či slané.
„Jen pozor, bohužel velké množství zejména ‚gumových‘ sladkostí není ze želatiny, ale z agaru a to je něco úplně jiného. Není to želatina, ale sacharid,“ varuje Střítecká.
Celou radioporadnu o kolagenu si můžete poslechnout výše.