Putin chce vládnout ještě dlouho. Jeho konečným odkazem bude zchátralý a upadající policejní stát

Vladimir Putin si po 24 letech přímé i nepřímé moci zajistil dalších šest let vlády. Nastalo tak nové stadium ve vývoji jeho režimu. Od roku 1999, kdy se stal po odstoupení Borise Jelcina prozatímním prezidentem, nepochybně změnil styl i politiku. Nejen dění kolem ruských prezidentských voleb rozebírá pořad Českého rozhlasu Plus Svět ve 20 minutách ve výběru z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií.

Svět ve 20 minutách Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimir Putin, který byl volební komisí vyhlášen vítězem prezidentských voleb, pronáší projev na Rudém náměstí v centru Moskvy během shromáždění u příležitosti 10. výročí připojení Krymu k Ukrajině

Putin by neměnil politiku a nevytvářel novou elitu, kdyby měl v plánu brzy odejít | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Putin i Rusko byli po odstoupení Jelcina mnohem slabší, a tak vynakládal mnohem větší úsilí, aby si získal lid i zahraniční politiky, píše britský expert na Rusko Mark Galeotti v analýze pro londýnský deník The Times.

Rusy tenkrát po letech anarchie a chudoby povzbudily Putinovy machistické fotografie a manažerské schopnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Putin hovořil o spolupráci se Západem a snažil se okouzlit své západní protějšky. Americkému prezidentovi Georgi W. Bushovi připadal „přímočarý a důvěryhodný“.

Pak se všechno změnilo, a to po Putinově návratu do prezidentského křesla v roce 2012, kdy vypukly hromadné protesty. Střední třída, kterou vytvořil, se proti němu obrátila a předstíraná demokracie začala ustupovat neskrývanému autoritářství.

SSSR 70. let

Putinův režim dnes vypadá v mnoha ohledech jako Sovětský svaz v 70. letech. Vedení země je stále starší. Putinovi a jeho nohsledům je přes 70, ale lpí na moci, protože vědí, že uvolnění poměrů by mohlo ohrozit jejich osud i bohatství.

Prezidentovy projevy jsou prázdné a plány nerealistické. 40 procent státního rozpočtu je určeno na válku, které je konec v nedohlednu, ale civilní ekonomika a veřejné služby jsou pod tlakem.

„Putin bude tvrdit, že Rusové čelí neustálé hrozbě sabotérů a podvratných živlů na domácí půdě.“

Jedním z problémů je absence jakékoli smysluplné ideologie putinismu. Podstata jeho přístupu je už jasná: je to směs nacionalismu, autoritářství, kleptokracie a oportunismu.

Předvolební kampaň odhalila politiku Putinova dalšího prezidentského mandátu – Rusko je v ohrožení, ale až vyhraje válku, čeká ho velkolepá budoucnost. Proto neexistuje žádný prostor pro jakýkoli odpor – když nejsi „vlastenec“, jsi „zrádce“.

Putin ve svém nedávném projevu odsoudil stávající elitu, která „pro společnost nic nedělá“ a jen využívá příležitostí k tomu, aby „si namastila kapsu“. Šéf Kremlu se proto snaží vybudovat novou elitu z veteránů války na Ukrajině.

Nabízí jim program s názvem Čas hrdinů, v jehož rámci se mohou vyškolit k zaměstnání ve státní správě a zrychleně získat práci ve vládních úřadech.

Putin by neměnil politiku a nevytvářel novou elitu, kdyby měl v plánu brzy odejít. Nejnovější volby tak otevírají cestu nejen k dalším šesti letům v prezidentské funkci, ale možná i k dalšímu funkčnímu období – v roce 2030 mu bude ale 77 let.

Poučení z kampaně?

Základní poučení z volební kampaně a jejího průběhu je jasné: režim je teď v permanentním válečném stavu. Putin dokončil přerod ve válečného vůdce. Až válka na Ukrajině skončí, bude prezident dál muset ospravedlňovat autoritářství, které nepředstírá, že mu záleží na jeho poddaných nebo postavení Ruska ve světě.

25:24

Romancov: Volby mají být svobodné, soutěživé a spravedlivé. To Rusko nezažilo ani jednou

Číst článek

Nemusí to nutně znamenat další války nebo vojenská dobrodružství, i když snadnější cíle jako třeba Gruzie budou mít stále důvody k obavám.

Putin spíš bude své Rusko udržovat na stejné úrovni krize a paranoie a tvrdit, že země čelí neustálé hrozbě sabotérů a podvratných živlů na domácí půdě a tlaku ze zahraničí.

Neznamená to výstřední vraždění jako za stalinismu. Putinovým konečným odkazem však bude podobně zchátralý a upadající policejní stát jako Sovětský svaz ve svých posledních desetiletích, předvídá Mark Galeotti na stránkách londýnského listu.

Více si poslechněte v audiozáznamu pořadu Svět ve 20 minutách výše.

Gita Zbavitelová, tpa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme