V Chrastavě se dochovalo sedm podstávkových domů. Zájemci mohou nahlédnout do domu malíře Führicha

Mezi nejzajímavější stavby lidové architektury severních Čech patří podstávkové domy. Jde o roubenky, které mají vně roubení, tedy vodorovné trámy vyplněné vymazávkou a svislé dřevěné sloupy, které nesou patro nebo střechu. Nejvíc se jich nachází v oblasti Trojmezí, které se také říká Krajina podstávkových domů. Patří tam i Chrastava, kde se jich dochovalo sedm. Nejzachovalejším a veřejnosti přístupným stavením tohoto typu je Führichův dům.

Chrastava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z chrastavských podstávkových domů

Jeden z chrastavských podstávkových domů | Foto: Jaroslav Hoření | Zdroj: Český rozhlas

„Dům nese jméno malíře Josefa Führicha, který se v Chrastavě narodil,“ vysvětluje referentka chrastavského infocentra Klára Sehnoutková. Nejde ale o původní rodný dům malíře evropského významu narozeného 9. února 1800.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podstávkové domy v Chrastavě nám představily Pavla Neprašová a Klára Sehnoutková z místního infocentra

Ten v jeho dvou letech shořel a otec Wenzel Führich, amatérský malíř a grafik na stejném místě postavil nový dům, ten dnešní. V domě se zčásti dochoval i původní nábytek. Malované skříně a truhly zdobil umělcův otec Wenzel.

Dobové zařízení se nachází hlavně v přízemí, kde se odehrávala většina každodenního rodinného života. V hlavní světnici se topilo v kamnech postavených z keramických květináčů, ze kterých sálalo teplo do celého domu. „V této místnosti často sedával otec Wenzel se synem Josefem a vystřihovali figurky do papírových betlémů nebo malovali.

Otec brzy rozpoznal synův velký talent, a když bylo synovi 16 let, vzal ho Grabštejn k hraběti Kristiánovi Kryštofovi Clam-Gallasovi a poprosil o peníze na jeho studia,“ říká Pavla Neprašová z chrastavského infocentra.

Zajímavostí patra Führichova domu je malovaný pokoj. Exotické malby na stěnách nejsou dílem Josefa, ale nejspíš jeho otce, kterému syn v dopisech z Itálie podrobně popisoval jižní krajinu. Ovšem obrazy, náčrty či kniha s recepturami na míchání barev Josefa Führicha v domě nechybí.

Madonna v zeleném loubí | Foto: Jaroslav Hoření | Zdroj: Český rozhlas

Nejznámější obraz Madonna v zeleném loubí je ve Führichově domě v kopii, originál se nachází v chrastavském kostele. Malíř byl velmi zbožný a pracovitý, vytvořil téměř tisíc oltářních obrazů. Když v roce 1855 zachvátil Chrastavu další velký požár a bylo zničeno 27 domů, již dlouho v cizině žijící Josef Führich prodal několik obrazů a peníze poslal jako pomoc postiženým svého rodného města.

Na prohlídku Führichova domu nedaleko náměstí se můžete vydat po telefonickém objednání nebo osobní návštěvě chrastavského infocentra do konce října a pak zase od dubna. Další podstávkové domy v Chrastavě uvidíte u autobusového nádraží, v Pobřežní ulici, v Liberecké ulici a nad křižovatkou na Vísku.

Jiné podstávky najdete v Lužických horách a to nejen na české straně, ale také v přilehlém německém a polském pohraničí. Na jaře pak můžete využít Den otevřených dveří podstávkových domů, kdy do svých domovů návštěvníky pouští i soukromí majitelé.

Jaroslav Hoření Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme