Zákazy padly, hodnotí bývalý člen obávané mravní policie. Saúdská Arábie uvolnila omezení i vůči ženám

Všechno, co bych měl zakazovat, je teď povoleno. Tak jsem té práce nechal, říká zatrpkle bývalý agent náboženské mravní policie v Saúdské Arábii Fajsal. Království uvolňuje už několik let omezení, jež se v minulosti týkala hlavně žen a na jejichž dodržování agenti dohlíželi, píše agentura AFP.

Rijád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy v Rijádu, hlavním městě Saúdské Arábie

Ženy v Rijádu, hlavním městě Saúdské Arábie | Foto: Ahmed Yosri | Zdroj: Reuters

Komise pro prosazování cti a prevenci neřesti neboli mutava je odstavována na druhou kolej od roku 2016. Mutava přišla o „všechny své výsady a není jasné, co má teď dělat“, tvrdí sedmatřicetiletý Fajsal.

Rijád po téměř třech letech propustil princeznu Basmu z vězení. Volala po ústavní reformě

Číst článek

Členové mravní policie byli kdysi vidět všude a byli obávaní – měli zabránit nemorálnímu chování, pašování drog i alkoholu. Tito muži měli po desetiletí právo zakročit proti ženám, které neměly náležitě oblečenou abáju – černý dlouhý šat zahalující tělo. Pronásledovali i ty, kdo nerespektovali pravidlo oddělování lidí podle pohlaví.

Od roku 2017, kdy se stal korunním princem Muhammad bin Salmán, se pravidla nošení abáji rozvolnila, smíšené společnosti mužů a žen se bagatelizují a obchodníci už nemusejí mít v době modliteb zavřeno.

„Dřív se mluvilo jenom o komisi pro prosazování cti a prevenci neřesti, teď se mluví jenom o úřadu pro zajišťování zábavy,“ říká ironicky Fajsal o instituci, která vznikla v roce 2016 a která se zabývá organizováním festivalů a koncertů popové hudby.

Jeho bývalý kolega Turkí je toho názoru, že morální policie „existuje jenom formálně“. „Už nemá právo zasáhnout ani trvat na změně nepatřičného chování,“ tvrdí Turkí. Ti, kdo u této instituce zůstávají, to dělají podle něj jen „kvůli penězům“.

Ženy už se nebojí

Lamá si vyšla s kolegyní zakouřit v centru Rijádu a agentů mutavy, kteří ji děsili v minulosti, už se nebojí. „Ještě před několika lety by nikoho nenapadlo kouřit na ulici. Zbili by nás obušky,“ říká Lamá, která má abáju rozevřenou, aby bylo vidět oblečení pod ní.

10:45

Práce zdravotní sestry v Saúdské Arábii: Hned jsem se stihla ztrapnit. Ženy se rentgenují oblečené

Číst článek

Mravní policisté z ulic zmizeli, tráví své dny v kancelářích a vymýšlejí kampaně na propagaci dobrých mravů a hygienických opatření. Zaměstnanců této islámské instituce ubylo a jednotka je izolovaná, potvrzuje jeden z představitelů, který si nepřál, aby jeho jméno bylo zveřejněno.

Mutava se chce reformovat a přizpůsobit době, v níž je v pětatřicetimilionové zemi více než polovina lidí mladších 35 let. Její velitel Abdarrahmán Sanad v televizním rozhovoru loni přiznal, že někteří agenti zneužívali svého postavení a pracovali, aniž „měli jakoukoli zkušenost a kvalifikaci“. Prohlásil, že jednotka začne zaměstnávat i ženy.

Spisovatel Saúd Katíb považuje izolaci a omezování pravomocí mutavy za radikální změnu. Profesor politologie a odborník na oblast Perského zálivu z Paříže Stéphane Lacroix se domnívá, že království si ještě nemůže dovolit zcela se této instituce zbavit. Podle něj se v budoucnu mutava přeorientuje na jiné úkoly.

I když v Saúdské Arábii došlo na tuto náboženskou policii, politická represe pokračuje. Od Muhammadova nástupu k moci jí ještě přibylo, tvrdí ochránci lidských práv. Vláda pronásleduje všechny kritické hlasy, ty feministické nevyjímaje.

Saúdská Arábie začala od roku 2018 vydávat ženám řidičské průkazy | Foto: Ahmed Yosri | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme