Je čas mluvit o porodnickém násilí. Nic neomlouvá, jak se v tom systému chovám, říká porodní bába

„Možná to nebylo podle představ. Možná tam byla příliš silná bolest, příliš velký strach o život dítěte, možná nefungovala partnerská dynamika,“ vyjmenovává Simona Lazzari. Trauma z porodu může způsobit mnoho věcí. Typické je, že se jeho existence a rozsah začíná odkrývat až nějakou dobu po porodu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trauma z porodu, které postihuje ženy i muže a které se mnohdy vynořuje dlouho a obtížně, doporučují odborníci sdílet (ilustrační foto)

Trauma z porodu, které postihuje ženy i muže a které se mnohdy vynořuje dlouho a obtížně, doporučují odborníci sdílet (ilustrační foto) | Foto: Sergiu Vălenaș | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Kateřina, jejíž příběh přinesl magazín Houpačky, rodila svého syna několik dní. Zdravotníci ji nedokázali podpořit, její sebevědomí sráželi, až v ní vyvolali pocit, že to sama nezvládne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se trauma z porodu projevuje? Dá se mu předejít? A jak ho nejlíp ošetřit? Poslechněte si novou epizodu podcastu Jiné stavy

„Porodila jsem nakonec císařským řezem. Ne proto, že by mému synovi něco bylo, ale proto, že jsem si řekla, že na to prostě nemám,“ říká Kateřina, které z porodu zůstal pocit selhání.

Prezidentka Unie porodních asistentek Magdalena Ezrová otevírá téma porodnického násilí. Do něj se počítá fyzický i psychický nátlak na rodičku, ale třeba také to, že nemá možnost být hned po porodu se svým dítětem.

„Nejde jen o to, že se vám stanou nějaké nepříjemné nebo ošklivé věci. Stejně podstatné je, že nezažijete to dobré, co byste spolu zažít měli,“ cituje Ezrová v rozhovoru lékaře a experta na trauma Gábora Maté. „Porodnické násilí u nás je systémové. A mě jako porodní asistentku nic neomlouvá v tom, jak se v systému chovám. Jsem jeho součástí,“ dodává.

Narození mrtvého dítěte bolí otce stejně jako matku. Nově by i muži mohli čerpat dva týdny volna

Číst článek

Trauma z porodu, které postihuje ženy i muže a které se mnohdy vynořuje dlouho a obtížně, doporučují odborníci sdílet. K tomu je určená i online podpůrná skupina Já a můj porod. Tu spoluvede psychoterapeutka Kateřina Šedinová.

„Témata se poslední dobou hodně opakují. Násobí se nesplněná očekávání a v poslední době zažívají ženy tak těžké porody, že se opakuje pocit opuštění vlastního těla, že jiný stav dostane ještě úplný nový rozměr.“

„V porodnici rodiče všechno v klidu absolvují, na odchodu všem pěkně poděkují, a když se po čase ohlédnou zpět, zůstává pachuť, nespokojenost a bolest.“

Poslechněte si Jiné stavy o traumatu a porodnickém násilí v audiu na začátku článku.

Michaela Sladká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme