Nová Barbie bez vlasů, či s kožním onemocněním. Rozdíly nás dělají krásnými, tvrdí Mattel
Výrobce celosvětově populárních panenek Barbie, firma Mattel, uvádí na trh nové modely se snahou ukázat, že krása a móda mohou mít spoustu různých podob. Chce toho docílit za pomoci nových přírůstků do řady Barbie Fashionistas, ve které nově představí například Barbie s kožní poruchou vitiligo, panenku bez vlasů nebo Kena s dlouhými vlasy.
„Naše rozdíly nás dělají krásnými!“ S těmito slova firma Mattel představila nové modely panenek řady Barbie Fashionistas, která nyní čítá 176 panenek, 9 různých typů figur, 35 odstínů kůže a celkem 94 účesů. Podle svých slov chce firma prostřednictvím nových modelů panenek prezentovat pestrý a rozmanitý pohled na krásu a módu.
Nejvíce úspěchu sklidila na sociálních sítí panenka s kožní poruchou vitiligo, při které se z kůže ztrácí buňky tvořící kožní pigment. Holohlavou panenku firma prezentovala s tím, že když holčička z jakéhokoliv důvodu přijde o vlasy, může se ztotožnit s panenkou z této řady.
Mattel také rozšířil řadu panenek o modely s protetickými končetinami a vyrábí i panenky na vozíčku, které byly loni v Británii nejprodávanějšími panenkami z celé řady. Na vzniku první panenky s protetickou končetinou Mattel spolupracoval s Morgan Reevesovou, nyní 13letou aktivistkou, která se narodila bez levého předloktí.
Kontroverze od samého začátku
Mattel začal rozšiřovat řadu svých panenek a nabízet širší škálu různých odstínů pleti, barvy očí, druhů vlasů a oblečení po kritice, že Barbie propaguje nerealistický ideál štíhlé bělošky. V roce 2017 firma uvedla na trh první Barbie v muslimském šátku hidžáb.
Kritice a kontroverzi však Barbie čelila již od samotného uvedení na trh v roce 1959. V 60. letech byl na vzestupu feminismus, kterému plastová panenka posloužila jako dobrý ukazatel, co je ve vnímání žen špatně. Kritikům například vadilo, že Barbie nenabízí některá povolání.
„Mým cílem nikdy nebylo měnit svět. Já ho chci ukazovat takový, jaký je. A tak například nemohla existovat Barbie lékařka v době, kdy léčili jen muži,“ uvedla tvůrkyně Barbie Ruth Handlerová.
Kritika Barbie se jinak týkala hlavně vzhledu panenky. Ať už to bylo oblečení, nebo nereálné proporce ženského těla a pouze bílý odstín pleti. Mattel proto v 80. letech představil Barbie černošku, Indku nebo Indiánku.