Nejčastějším přáním je štěstí a zdraví pro okolí, říká o více než kilometrovém dopise Ježíškovi Czernin

Příslušník vinořské větve starého českého rodu Děpold Czernin podporuje staročeskou vánoční tradici. Do studia Radiožurnálu s sebou přinesl ukázku nejdelšího lokálního dopisu Ježíškovi. Píší ho v Brně, a jak Děpold Czernin říká, atakují už 1200 metrů. Co si lidé nejčastěji přejí k Ježíšku?

Video Praha / Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V loňském roce vycházelo, že nejčastějším přáním je štěstí a zdraví pro široké okolí,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu Czernin. Tím druhým byl podle něj krásný vztah a hned za ním následovalo přání s namalovanými miminky.

Občas se říká, že s tradicí Ježíška, který nosí dárky, přišel Martin Luther. Podle Czernina ale existují starší vyobrazení: renesanční rytiny, které vyobrazují Ježíška, jak přechází ze starého věku do nového a nese s sebou nůši dárků. „Dá se říci, že dárkem je symbol lásky,“ dodává.

První dárky se u nás začaly podle Czernina dávat pravděpodobně už v období 14. století, a to třeba jenom jako výslužka pro čeledíny. Stále jde ale o podstatu dárku. „Vychází se z toho, že Bůh obdaroval lidstvo. A tudíž i my napodobujeme lásku a těm, které máme rádi, hledáme, čím jim udělat radost,“ vysvětluje.

Daří se posílit duchovní rozměr tradice Vánoc v ateistické společnosti? Czernin připomíná, že jistá víra v duchovno zde stále existuje a že „každá nebeská kancelář iniciativy se pro období adventu a Vánoc stává jakousi kapličkou, kde se každý setkává s podobou Ježíška.“

V budování tradiční atmosféry jsou nejdále z českých měst brněnské trhy. „Na každém hrnečku je Ježíšek,“ pochvaluje si.

Celý rozhovor s Děpoldem Czerninem si můžete pustit nahoře ve videu.

Patricie Strouhalová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme