Propojení s módou na intimní úrovni. Světoznámá Rei Kawakubo boří konvence v newyorském MET

Jedna z nejvýraznějších módních designérek současnosti Rei Kawakubo je známá pro své avantgardní designy a schopnost překonávat konvenční představy o kráse, vkusu i módě. Právě teď je přes sto jejích modelů k vidění v Metropolitním muzeu umění v New Yorku. Atypické figuríny jsou oděny do designů, které vytvořila za posledních 30 let. Mezi nimi třeba i ten, který na letošní MET gala oblékla barbadoská zpěvačka Rihanna.

Doporučujeme New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rei Kawakubo/Art Of The In Between v Metropolitním muzeu umění v New Yorku

Rei Kawakubo/Art Of The In Between v Metropolitním muzeu umění v New Yorku | Zdroj: Profimedia

„Ráda pracuju s prostorem a prázdnotou," řekla v roce 2000 Rei Kawakubo, která rozhodně nepatří mezi návrháře, kteří tvoří konvenční a na první pohled líbivou módu. Její modely se zdají nenositelné, postavě nelichotivé a nepraktické. „Upřímně mi vůbec nezáleží na tom, jestli to je funkční," přiznala.

V MET představuje své módní experimenty v rámci výstavy nesoucí název „Art Of The In Between", což v hrubém překladu znamená „umění v meziprostoru". Expozice má totiž symbolizovat prostor mezi různými hranicemi.

Je rozdělena do devíti částí, kdy každá z nich symbolizuje autorčino pojetí meziprostorů v její práci: nepřítomnost/přítomnost, design/nedesign, móda/anti-móda, vzor/řetězec, předtím/nyní, vysoko/nízko, já/jiní, objekt/předmět a oblečení/neoblečení. Mezi imaginárními stěnami těchto dualismů pak Kawakubo ukazuje jejich umělost a zvůli.

Výstava je umístěna v minimalistickém prosvětleném bludišti s oblouky, pódii a vyvýšenými galeriemi, které si navrhla sama Kawakubo ve spolupráci s MET. „Nemohla bych vidět své oblečení v prostoru, který navrhl někdo jiný. Oděvy a prostor, ve kterém jsou, jsou neoddělitelné," uvedla.

Abstraktní výtvory 74leté japonské designérky připomínají v prosvětleném prostoru řady nehybných soch. Mezi kontrastní prvky patří nevšední proporce figurín a barevné paruky. Tyto doplňky vyrobil umělec Julien d'Ys z materiálů, jako jsou plastové nitě nebo ocelové dráty. Falešné vlasy jsou jasně červené, žluté nebo peroxidově blond.

Vnímání konvenční krásy

Show pohání zejména Kawakubočina odhodlanost experimentovat, ignorovat normy a neustále hledat nové formy.

Rei Kawakubo/Art Of The In Between v Metropolitním muzeu umění v New Yorku | Foto: Dominika Píhová

„Od její výstavy v Paříži v roce 1981 neustále překvapuje a narušuje naše očekávání. Sezonu za sezonou, kolekci za kolekcí mění náš vkus tím, jak převrací naše vnímání konvenční krásy," popisuje kurátor Costume Institute Andrew Bolton, který výstavu pořádá.

Stejně jako její díla, i výstava sama je velkým překvapením. Rei Kawakubo je od roku 1983 teprve druhou umělkyní, která v MET vystavuje ještě během svého života. Tím prvním byl v 80. letech Yves Saint Laurent.

Namísto slov nechává japonská designérka mluvit svou tvorbu, proto je výstava prakticky bez štítků nebo plakátků, které by odváděly pozornost návštěvníků. Jednotlivé kousky mohou tak identifikovat pouze díky číslům, které jsou na podlaze, a brožurám, které obsáhle popisují nejen její kariéru, ale připomínají také nespočet výroků, které japonská designérka v minulosti řekla.

„Rozhodli jsme se, že nezahrneme do prostoru žádný text, naopak jsme všechno dali do brožury, kterou si kdokoliv může přečíst a odnést. Chtěli jsme, aby se lidé s Rei a její módou spojili na osobní a intimní úrovni," řekl Bolton.

Je oblečení umění?

Rei Kawakubo v roce 1969 založila v Tokiu dámskou značku Comme des Garcons, která se dá volně přeložit „Jako někteří kluci". Narodila se v roce 1942 v Japonsku a na vysoké škole studovala výtvarné umění a estetiku, poté se zaměřila na design - aniž by měla jakoukoliv praxi.

Na módním mole v Paříži se její návrhy poprvé objevily v roce 1981, krátko na to bylo její oblečení dostupné také v New Yorku. O dva roky později už měla v americkém velkoměstě vlastní kamenný obchod v Soho.

80. léty minulého století to ale neskončilo, ba naopak začalo. Modely, které je možné vidět na výstavě v MET, vznikly všechny až po této éře. U asi 120 extravagantních oděvů Kawakubo spojuje nejrůznější tkaniny nepochopitelným a originálním způsobem a překonává snad všechny tradiční představy o módě.

„Je oblečení umění? Koho to zajímá, tuhle expozici si užijete tak jako tak," stojí v recenzi redaktorky Cary Kellyové z USA Today. Výstava trvá do 4. září 2017.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme