Tatra kolem světa 2 v chumlu albánských dětí: S opravou školy jim pomůže Česko
Divoká středomořská příroda umí být krásná i nebezpečná. Své o tom ví expedice Tatra kolem světa 2. V Albánii cestovatelé navštívili místa, která loni na podzim zasáhlo nejsilnější zemětřesení za poslední desítky let. S následky přírodní katastrofy tu pomáhají i české peníze. Pátrání po tom, kde přesně, zavedlo cestovatele před základní školu na předměstí albánské Tirany.
Takové přivítání v Albánii asi tatrovácká expedice nečekala. „Obklopuje nás asi stovka dětí. Je to spontánní a pěkné,“ hlásil Radiožurnálu zprostřed chumlu albánských žáků očividně překvapený cestovatel Petr Holeček.
Tatra kolem světa 2 dorazila do Albánie. Co nedaleko hlavního města Tirany hledala, si poslechněte v reportáži Matěje Skalického
Mezitím některé děti naskákaly do obytné nástavby. Tam, kde doteď pobývalo tak maximálně 11 lidí, bylo najednou kolem pěti desítek malých zvědavců. „Tatra v tomhle asi trhla rekord,“ smál se při té podívané Holeček.
Barevné auto zaparkoval spolu s parťákem Markem Havlíčkem a dalšími členy posádky před základní devítiletou školou, kterou na předměstí Tirany, v obci Lalm, rekonstruují i díky českým penězům.
„Do této školy, přestože se zvenku nezdá příliš veliká, chodí 200 dětí,“ řekl obchodní rada českého velvyslanectví v Tiraně Svatopluk Opěla. „Vidíte, že poměry jsou tu dost stísněné, i když škola není zase tak stará, ale po zemětřesení opravdu potřebuje obnovit.“
TATROVÁCKÝ ZÁPISNÍK
Radiožurnál bude ve vysílání cestu Tatry kolem světa 2 bedlivě sledovat. Každou středu kolem 8.40 uslyšíte cestopisnou reportáž ze zajímavého koutu planety a vždy v sobotu odpoledne se s expedicí spojíme živě.
Zemětřesení z konce loňského listopadu udeřilo silou 6,4 stupně. Epicentrum bylo asi 30 kilometrů od Tirany. Zranilo se 2000 lidí, přes 50 jich zemřelo. Albánský premiér Edi Rama už tehdy věštil, že následky přírodní katastrofy nezvládne balkánské země zlikvidovat bez mezinárodní pomoci.
„Česká vláda humanitární pomoc poskytla tiranské municipalitě, která tu provedla po zemětřesení průzkum. Ta pak ve výběrovém řízení vybere firmu, která rekonstrukci provede,“ vysvětlil Opěla.
V této škole se navíc pořád topí dřevem v kamnech, takže v rámci rekonstrukce dostane budova i centrální vytápění. „Mimo velká města je to obvyklé,“ popsal Opěla. „Převážná většina dětí se učí ve venkovských školách, takže je tam situace podobná jako tady. Někdy i horší.“
Přestávka je u konce, zpátky do lavic. Děti dostaly pastelky a kreslily velkou tatrovku, která před dvěma a půl týdnem vyrazila z Prahy na cestu kolem světa a teď jim parkovala před školou.
Tatra kolem světa 2
Jak mezitím čeští cestovatelé zjistili, zasedli tu pospolu budoucí doktorka, kadeřnice, stavební inženýr nebo mechanik. A některým dětem prý postačí jít v životě stejnou cestou jako jejich rodiče.
Expedice ještě před základní školou zasadila památnou lípu a zbyl jen čas na poslední hluboký nádech před další cestou. „Okolo nás je vůně, kterou znám velmi dobře z Afriky,“ zamyslel se Petr Holeček, který léta strávil v Angole. „Je to směs odpadků, vody, tlejícího listí a jídla, které se vaří zrovna v nedaleké jídelně, kam si děti odskakují nakupovat sendviče. Je to tady velmi pestré.“
A ještě pestřejší svět tatrovku zřejmě teprve čeká – po Balkánu totiž míří do Asie. Další zastávkou tak budou barevná tržiště tureckého Istanbulu.