Domy jako obří malířská plátna. Světoví umělci zaplnili ulice Kyjeva svými malbami
Unikátní umělecký projekt ArtUnitedUs pokryl domy Kyjeva barvami a do města přitáhl nejlepší světové malíře i milovníky muralartových děl ve veřejném prostoru. To vše ve snaze ukázat, že Ukrajina je víc než jen válkou zničená a zkorumpovaná země, a že si zaslouží mezinárodní pozornost i šanci začít znovu.
Řady šedivých domů lemují stará a rezavá auta, která spíš než fungující dopravní prostředek připomínají modely z dětských stavebnic. Děti s batohy na zádech v zástupu míří každé k jinému vchodu paneláku a důchodkyně přikrčeně zalévají provizorní záhonky, které si za roky na sídlišti vytvořily. Tak vypadá odpoledne v kyjevské čtvrti Kharkivskyi.
Mezi nespočetným množstvím ponurých budov ale jeden osmipatrový panelák vyčnívá. Na jeho boku malíř a ilustrátor Ernesto Maranje vytvořil několik desítek metrů vysokou nástěnnou malbu, která se nedá ani z dálky přehlédnout. Umělec z Miami se rozhodl uprostřed sídliště namalovat obrovského opeřence složeného z různých barevných částí a květin.
New #mural in #Kyiv. Awe.#ArtUnitedUs #Ukraine
— Anna Petukhova (@apetukhova) May 27, 2016
Photo nicked off from Geo Leros's page: https://t.co/JthXFDVD2k pic.twitter.com/A9VyIjA3QM
„Je to prakticky hodně malých částí, které jsou na sobě nezávislé, ale dohromady tvoří jeden velký celek," vysvětlil Ernesto, když svůj otisk na stěně paneláku dokončoval. „Umění dokáže lidi přivést k sobě a pomoct jim vidět život jako celek složený z různých momentů," popsal. Na Ukrajinu stejně jako desítky dalších umělců přiletěl, aby se stal součástí dvouletého uměleckého projektu ArtUnitedUs.
Tichý dialekt mezi umělcem a lidmi
Během vytváření první malby Ernesto přilákal pozornost obyvatel, kteří se zastavovali na cestě z práce a sledovali pokroky každý den. Někteří se ptali, odkud je, jiné zase zajímalo, proč něco takového dělá. Jak umělec popsal, prvotní reakce nebyly vždy pozitivní.
„S časem se to ale zlepší. Když dávám malé kousky k sobě, začne se to lidem líbit a už rozumí trochu víc. Vytvoří se tichý dialekt mezi mnou, mým dílem a lidmi, kteří v oblasti, kde pracuji, žijí. Takže kousek po kousku si všichni rozumí, aniž bychom museli mluvit."
Během dvou týdnů mu tamní důchodkyně nosily jídlo a pití, ačkoliv nad jeho výtvorem kroutily hlavou a komentovaly jej jazykem, kterému nerozuměl. Ne všichni ale souhlasili. „Myslím, že je to to nejkrásnější, co jsem kdy viděl. Umění dělá lidi šťastnější. Už mě trochu unavuje, že vyjadřujeme, jací jsme patrioti, používáním jen žluté a modré barvy, jako je naše vlajka," okomentoval Alexander Kulabuhov, který na sídlišti bydlí.
Projekt ArtUnitedUs založila čtveřice mladých Ukrajinců, kteří jsou na tamní umělecké scéně známými iniciátory. Společným projektem se rozhodli propojit tvůrčí síly, upozornit na dění v zemi, přilákat cizince a ukázat, že Ukrajina je mnohem víc než jen válečná zóna a zkorumpovaná země.
„Hodně jiných zemí začalo zapomínat, že se na Ukrajině stále bojuje. Lidé umírají, ale ne tolik, aby se o nich mluvilo v televizi," vysvětlila zakladatelka projektu Iryna Knishcheva. „Lidé tu stále pracují a dělají, co je v jejich silách, aby se Ukrajina kulturně i ekonomicky rozvíjela. Chceme o tom lidem říct, chceme jim ukázat, že navzdory všemu můžeme být stále skvělí," dodala.
Podle dalšího z organizátorů Waona Interesni Kazkiho jsou navíc i umělci z celého světa nadšení z příležitosti v Kyjevě tvořit. „Jedna věc je revoluce na Majdanu, to je samozřejmě láká. Přitahuje je ale také sovětská historie," vysvětlil.
Kreativní energie ve společnosti
Unikátní umělecký projekt mohl odstartovat také díky podpoře města. Nástěnné malby ve veřejném prostoru jsou sice často vnímány jako kontroverzní umění, kyjevská radnice ale nápad ocenila.
„V Kyjevě je hodně budov, které potřebují být znovu natřené, a my jsme rádi, že můžeme do těchto šedivých oblastí přinést trochu barev," vysvětlila Iryna Kanishcheva.
#Inspiration #MataRuda “Protectress” x #ArtUnitedUs en Kiev, #Ucraniahttps://t.co/cXtKa2pZuj pic.twitter.com/7FzZx9Su7F
— John Foos (@johnfoosla) September 17, 2016
V pozitivní dopad celého projektu doufá i stálý zástupce Ukrajiny v Radě Evropy Dmytro Kuleba: „Nejlepší způsob, jak ukázat zemi v pravém světle cizincům je donutit je, aby se zamilovali do jejího umění."
A podobně k projektu přistupuje i Alya Shandra, která v Kyjevě pracuje jako novinářka. „ArtUnitedUs dává lidem na Ukrajině naději. Myslím, že je to hodně důležité pro všechny, které nějak ovlivnila válka. Konečně tu je něco dobrého, něco čeho si svět všimne."
Síla umění, síla komunity
Nepřehlédnutelné dílo mohou kolemjdoucí potkat také například vedle kyjevského velodromu. Nástěnnou malbu zachycující cyklistu na kole tam vytvořil kanadský umělec vystupující pod jménem Young Jarus, který pevně věří, že právě ArtUnitedUs do země znovu přiláká mladé lidi.
„Ukrajina možné není nejžhavější destinací, ale všechna velká jména streetartu tu byla, aby tu namalovala svoje díla. Lidé se zajímají. Mám pocit, že opravdu můžeme něco změnit," vysvětlil. „Děláme to pro lidi, aby si uvědomili, že se věci mění," dodal Jarus.
Úplně první dílo, které v rámci projektu vzniklo, je symbolicky nástěnná malba ruského streetartového umělce, který vystupuje pod jménem Rustam QBic. Od jeho dokončení loni na jaře přibýval v Kyjevě jeden obraz za druhým. Umělce zastavily jen zimní měsíce a nízké teploty.
Cílem je vytvořit přes stovku podobných nástěnných maleb, které se objeví na stěnách domů nejen na Ukrajině, ale i v okolních zemích. Pořadatelé se po roce tvoření v Kyjevě totiž rozhodli rozšířit svůj projekt i za hranice a vytvořit pomyslný kruh míru, který se za dalších 12 měsíců znovu vrátí do hlavního města.
Symbolický kruh má představovat vše, čeho chtěli čtyři mladí Ukrajinci s ArtUnitedUS docílit: ukázat sílu umění a komunity, zvýšit povědomí veřejnosti a upozornit na problémy spojené s válkou, agresí a násilím.