Kandidát na prezidenta Fischer: velvyslanec ve Francii a Monaku i poradce Václava Havla

Podívejte se na profil prezidentského kandidáta Pavla Fischera.

PROFIL Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Fischer při debatě prezidentských kandidátů na Univerzitě Karlově

Pavel Fischer při debatě prezidentských kandidátů na Univerzitě Karlově | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Datum a místo narození: 26. srpna 1965 v Praze.

Vzdělání: vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, studoval i v Ženevě (sociální učení církve) a na pařížské Národní škole pro státní správu (ENA).

Současná funkce: ředitel neziskové organizace STEM, která se zabývá výzkumy veřejného mínění.

Kariéra: krátce pracoval jako učitel francouzštiny na gymnáziu, v letech 1991 až 1993 byl osobním sekretářem pražského biskupa Františka Lobkowicze, následující dva roky byl zástupcem ředitele pražského Institutu komunikace; v letech 1995 až 2003 působil v Kanceláři prezidenta republiky, mimo jiné jako poradce Václava Havla, v letech 1999 až 2003 byl ředitelem politického odboru; v letech 2003 až 2010 byl českým velvyslancem ve Francii a v Monaku, po návratu do Prahy pracoval jako vrchní ředitel sekce bezpečnostně-multilaterální ministerstva zahraničí.

Rodina: je ženatý, má čtyři děti.

Ostatní:

  • Záměr ucházet se o funkci prezidenta oznámil začátkem října, 27. října pak zaregistroval u ministerstva vnitra svou kandidaturu. Získal podpisy 17 senátorů.
  • Ve Francii byl za aktivity a zásluhy ve prospěch bilaterálních vztahů oceněn řádem Čestné legie, v Monaku řádem svatého Karla.
  • Za klíčový bod svého programu označuje moderní stát s prezidentem, který garantuje spravedlnost a solidaritu. Chce otevřít Pražský hrad, aby byl přirozenou součástí města a státu. Navrhuje provést audit hospodaření hradní správy, ale i bezpečnostní audit. Prosazuje rovněž orientaci na Západ, spolupráci se státy NATO a zapojení do úsilí, které směřuje k reformám EU. V otázce přijetí eura by nastolil politický dialog a do celého procesu vstoupil jako prostředník.
  • Změna prezidentských pravomocí by podle něj znamenala změnu ústavy, do jejíhož textu by zásadně nezasahoval. Fischer by spíše změnil politický styl. Souhlasí s tím, že někdy je třeba vetovat zákony. Milost by Fischer uděloval pouze ve výjimečných případech a je proti obnovení trestu smrti.
  • Ve vedení volební kampaně se Fischer „spolehl na profesionály s dobrou pověstí“. Manažerem kampaně je Jiří Jirkovský, který vedl nadnárodní firmy, péči o média má na starosti spisovatelka Alena Ježková. Okrajově Fischer plánuje využít i služeb PR agentury.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme