Tři dny do voleb. Co dělat, když nepřijdou lístky, jak je správně označit a jak se barevně liší obálky?

Už máte doma hlasovací lístky pro letošní komunální a senátní volby? Právě do úterý byste je měli mít ve své schránce. A co dělat, když vám nepřišly? A jak s lístky správně zacházet? Seriál Českého rozhlasu Plus Volební vysvětlovna popisuje, jak upravit hlasovací lístek a na co si dát pozor, aby lístek nebyl zneplatněn.

VOLEBNÍ VYSVĚTLOVNA Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání volebních lístků v Brně

Volební lístky (ilustrační foto) | Foto: Anna Vavríková/Mafra | Zdroj: Profimedia

Nejpozději v úterý by měl každý oprávněný volič dostat hlasovací lístky do poštovní schránky. V pátek a v sobotu bude zhruba třetina republiky kromě obecních zastupitelů vybírat taky nové senátory. Pokud se tento případ týká i vašeho volebního obvodu, dostanete do schránky hned dvoje volební lístky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak zacházet s hlasovacími lístky? A co dělat, když je poštovní schránka před volbami stále prázdná?

Ve výjimečných případech se ale může stát, že vám lístky nepřišly. Pak se můžete obrátit na obecní úřad, který má k dispozici rezervní. Jména kandidátů také najdete na webu ministerstva vnitra. Anebo můžete použít sadu lístků přímo od volební komise.

„Ve volebních místnostech je dostatečná rezerva hlasovacích lístků. Volič nemusí do volební místnosti s hlasovacím lístkem. Bude ho tam mít k dispozici,“ vysvětluje ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jírovec.

V obecních volbách máte tolik hlasů, kolik se ve vaší obci volí zastupitelů. Jejich počet zjistíte na hlasovacím lístku. Pokud nějakému kandidátovi dáváte přednost, zakřížkujte políčko u jeho jména.  

V komunálních volbách máte tři možnosti, jak své hlasy rozdat. Buď můžete dát všechny své hlasy jedné straně, a to tak, že uděláte křížek ve čtverci vedle názvu strany. Anebo hlasy rozdělíte napříč stranami.

„Pokud u vás kandidují tři strany a volí se sedm zastupitelů, můžete zakřížkovat například dva kandidáty u strany A, dva kandidáty u strany B a tři kandidáty u strany C,“ popisuje v informačním videu ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

2:06

Česko čekají komunální a senátní volby. Kde volit, co nezapomenout a kdo může za plentu s doprovodem?

Číst článek

Pokud byste ale zakřížkovali víc kandidátů, než kolik se u vás volí zastupitelů, váš hlas by byl neplatný. Třetí možností, jak hlasovat, je kombinace předchozích dvou. Můžete zakřížkovat volební stranu i rozdat křížky u kandidátů jiných politických subjektů.

Naopak v senátních volbách je práce s hlasovacím lístkem jednodušší. Stačí si vybrat lístek s preferovaným kandidátem a vložit do obálky. Pokud se ve vaší obci konají volby do zastupitelstva i do horní komory, hlasovací lístky budou odlišené barevně.

„Proto si dejte pozor, aby barva hlasovacího lístku byla stejná jako obálka, do které jej vkládáte,“ upozorňuje Klára Dlubalová z resortu vnitra. Pro obecní volby dostanete šedou obálku, pro senátní žlutou.

Volební komise začne sčítat hlasy v sobotu po 14. hodině, kdy se uzavřou volební místnosti.

Andrea Kubová, Vojtěch Tomášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme