Slováci, Poláci či Němci. Ke komunálním volbám půjde letos i přes 3000 cizinců

Historicky podruhé mají letos možnost volit v komunálních volbách i lidé z dalších zemí Evropské unie, kteří mají v tuzemsku pouze přechodný pobyt. Jaký je ze strany cizinců o volby do místních zastupitelstev vlastně zájem? Podle údajů ministerstva vnitra, které má iROZHLAS.cz k dispozici, se dosud přihlásilo přes 3000 zájemců. Podle krajských měst se jedná hlavně o Slováky, Němce či Poláky. Úřady ale evidují i občany Švédska nebo Lotyšska.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už podruhé mají u nás cizinci z Evropské unie možnost volit v komunálních volbách

Už podruhé mají u nás cizinci z Evropské unie možnost volit v komunálních volbách | Foto: Anna Vavríková / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Zájemci o volby z řad cizinců s unijním pasem se musí předem registrovat.

„Zápis do dodatku stálého seznamu voličů je podmínkou, aby občan Evropské unie mohl své volební právo vykonat,“ uvedla Klára Pěknicová z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Analýza kandidátek: pravostředové strany v obcích stále častěji kandidují v koalicích. Nejčastěji kolem TOP 09

Číst článek

V srpnu bylo v dodatcích stálých seznamů voličů u obecních úřadů napříč republikou zapsáno celkem 3069 cizinců z Evropské unie. Desetinu z nich pak podle vnitra tvoří ti, kteří u nás pobývají pouze přechodně.

Server iROZHLAS.cz proto udělal sondu mezi krajskými městy. A co zjistil? Oficiální statistiky neexistují. Obce tak sice počty voličů mezi cizinci evidují, nerozlišují ale už často, jestli u nás žijí trvale, či pouze přechodně.

Sonda mezi krajskými městy

V Ústí nad Labem je tak letos k volbám registrováno zatím 14 cizinců, v Pardubicích 11. V Liberci zase evidují 24 lidí. Podle mluvčí města Jany Kodymové se jedná převážně o občany Slovenska, Polska a Německa. „Zájem je přibližně stejný. V roce 2014 bylo evidováno v dodatku stálého seznamu voličů celkem 23 cizinců,“ doplnila.

V Českých Budějovicích se k volbám dosud nahlásilo 14 cizinců – vedle občanů Slovenska, Německa a Maďarska jde i o příslušníky Španělska a Francie. Stejný počet cizinců byl podle vyjádření města i při posledních komunálních volbách v roce 2014. Například v Jihlavě tehdy evidovali 14 cizinců včetně jednoho občana Francie a Švédska, letos jejich počet narostl na 16.

Cizinci z Lotyšska i Řecka

Ve Zlíně se dosud k volbám zapsalo celkem 13 cizinců. Podle mluvčího Zdeňka Dvořáka jde hlavně o slovenské občany, po jednom pak město eviduje občana Německa, Polska, ale i Řecka a Lotyšska. V Olomouci mají cizinců-voličů třikrát tolik – registrovalo se zatím 33 lidí. Vedle už zmíněných národností jde navíc o dva občany Nizozemska.

V Hradci Králové by mohlo jít k volbám osm cizinců. Podle mluvčího Petra Vinkláře se dosud registrovali čtyři Slováci a pak shodně po jednom občanovi Velké Británie, Itálie, Maďarska a Polska.

Cizinci a volby

Cizinci z Evropské unie, kteří jsou v Česku pouze přechodně, u nás mohli jít k volebním urnám poprvé v roce 2014. Ačkoli platná legislativa jim toto právo výslovně nepřiznává, umožnilo jim to doporučení ministerstva vnitra. Podle něho mají obecní úřady zájemcům o zápis mezi voliče do místních zastupitelstev vyhovět. Resort vychází z verdiktu Krajského soudu v Brně. Tehdy se na něj obrátil slovenský občan s tím, že úřad jedné z brněnských městských částí zamítl, aby mohl hlasovat v komunálních volbách. Důvodem bylo to, že měl v Brně pouze přechodný pobyt. Soud ale toto rozhodnutí změnil. Možnost volit v komunálních volbách pak mají cizinci s trvalým pobytem u nás už od roku 2004.

Město Karlovy Vary údaje v požadovaném termínu nedodalo s tím, že kompletní přehled bude mít k dispozici po volbách. Plzeň na dotazy nereagovala.

Údaje o voličích z řad cizinců pak podle všeho nemají v Praze, Brně a Ostravě. Jejich registraci mají na starosti úřady jednotlivých městských částí. Například v Praze 6 se tak podle mluvčího městské části Ondřeje Šrámka ke komunálním volbám nově přihlásily desítky zájemců.

„Ve stálém seznamu máme 80 voličů, nově pro tyto volby se přihlásilo 42, celkem tedy 122. Jde o cizince ze zemí EU s trvalým i přechodným pobytem,“ uvedl Šrámek s tím, že nejčastěji se jedná o Slováky, Němce a Poláky.

V ostravské městské části Mariánské Hory a Hulváky zas podle úřadu evidují 175 cizinců – jde o občany Slovenska, Polska, ale i Itálie či Chorvatska.

Do dodatku voličů je možné zájemce zapisovat nejpozději dva dny před říjnovými volbami, tedy až do 3. října. Vedle toho mohou občané jiných zemí z Evropské unie kandidovat, podpořit kandidaturu v petici nebo být členy okrskové volební komise.

Komunální volby 2018: Kandidátky →

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme