Ruští vědci chtějí kolonizovat Měsíc. Prvním krokem je orbitální stanice
Krátce poté, co Američané úspěšně otestovali novou vesmírnou loď Orion, ruská vláda dostává k projednání ambiciózní plány na budoucí vývoj kosmického programu. Vědci z předních ruských institucí v nich počítají třeba s novou těžkou raketou pro lety k Marsu nebo s vybudováním orbitální stanice kolem Měsíce a jeho postupnou kolonizací.
Podle publicisty a odborníka na kosmonautiku Pavla Toufara jde právě a především o reakci na první zkušební start nové americké kosmické lodi Orion.
„Rusové vždycky hráli na národní hrdost. Přišli o kosmodrom Bajkonur v Kazachstánu, kde mají pronajaté území, nyní přišli o raketové továrny v Dněpropetrovsku na Ukrajině. V kosmickém programu v podstatě 20 let tápají. Sice zásobují kosmickou stanici ISS a vozí tam posádky, ale novou kosmickou loď nemají a novou kosmickou raketu – na které pracovali 10 let – teprve vyzkoušeli,“ vysvětluje Toufar.
O plánech ruských vědců kolonizovat Měsíc mluvil publicista a odborník na kosmonautiku Pavel Toufar
Vicepremiér Dmitrij Rogozin ve čtvrtek řekl, že v roce 2030 bude na Měsíci obydlená základna a že odtamtud bude Rusko vozit nerostné zdroje.
„Nikdo nespočítal, kolik to bude stát, nejsou pro to prostředky, možná je to i reakce na vnitřní ekonomickou situaci. Zase takový příslib. Když to řeknu lidově: Chleba bude dražší, ale brzy budeme mít nerosty z Měsíce a budeme se mít lépe. Prostředky vložené do kosmického programu nikdo nikdy do běžného spotřebitelského koše nevrátil,“ upozorňuje publicista.
Měsíc je podle Toufara historicky magickým cílem jak Spojených států, tak i Ruska a nově třeba i Číny. Toufar se však obává, že pod rouškou civilních plánů Ruské federace se skrývá vojenský kosmický program.
„Američané už několikrát úspěšně vyzkoušeli bezpilotní miniraketoplán. Rusové tvrdí, že něco takového také chystají a nedávno řekl prezident Putin: Budeme chystat nové kosmické antiraketové zbraně,“ varuje odborník na kosmonautiku.