Meziplanetární „námořní“ výprava
Lidstvo připravuje loď pro jezera na Saturnově měsíci Titan, s nadsázkou se jedná o „námořní“ výpravu.
Po povrchu jiných planet zatím jezdilo několik lidmi vyrobených automatických vozítek. Připravují se i stroje na letecký průzkum některých těles Sluneční soustavy. A nedávný plán agentury NASA dokonce mluví o dopravení malého člunu na Saturnův měsíc Titan. Tento člun by už celkem brzy mohl brázdit některou z kapalných ploch tohoto unikátního světa.
14. ledna roku 2005 na povrchu Titanu hladce přistála evropská sonda Huygens pojmenovaná po objeviteli měsíce Titan. K Saturnu ji dopravila americká mateřská sonda Cassini. Jedná se o přistání umělé sondy na nejvzdálenějším tělese vůbec, odehrálo se totiž ve vzdálenosti téměř 10 astronomických jednotek od Země.
Díky oběma sondám se vědci mj. ujistili, že na povrchu Titanu existují rozsáhlé plochy zaplněné kapalnými uhlovodíky, např. etanem a metanem. Důvodem výskytu kapalných uhlovodíků jsou velmi nízké teploty na povrchu Titanu, ty se pohybují kolem minus 180 stupňů Celsia (tj. kolem 95 Kelvinů). Tato mise nám přinesla i mnoho dalších cenných informací z husté a neprůhledné dusíkové atmosféry a také fotografie z velmi zvláštního povrchu tohoto tělesa.
Do olejnatých přírodních nádrží Titanu chce NASA vyslat malý člun s názvem Titan Mare Explorer, zkratkou TiME. Bude to první mimozemská "námořní" expedice lidstva. Plocha největší z nádrží s kapalnými uhlovodíky na Titanu (Ligeia Mare) by přitom mohla být větší než je plocha největšího z amerických velkých jezer, které se rozkládají na hranicích s Kanadou. Na projekt TiME už byly přiděleny vývojové prostředky a pokud všechno dobře půjde, sonda by mohla odstartovat už v roce 2016. V roce 2023 by se člunek mohl plavit po hladině velkého jezera poblíž severního pólu měsíce Titan.
Člun bude fotografovat okolí, měřit teplotu a hloubku a také bude odebírat a analyzovat vzorky kapalin a titanského vzduchu. Člun ale nebude mít žádnou možnost vlastního pohybu, bude poháněn výhradně proudy v jezeře a větry v atmosféře Titanu. Kolem roku 2025 se člun dostane do asi desetiletého období titanské temnoty a zimy, měsíc Titan se totiž bude nacházet na opačné straně Saturnu odlehlé Sluncí. Tím bude zmenožněna komunikace člunu s pozemním střediskem.
Podrobný výzkum Titanu nám řekne mnoho důležitého o složitých reakcích organických molekul a tedy nepřímo vlastně také o možnostech výskytu života na jiných planetách.
Zdroje: Popular science, CalTech (PDF)