Meteorit ze Žďárska je starý jako naše sluneční soustava, odhadují astronomové
Meteorit objevený před Vánocemi u Nového Města na Moravě je celosvětový unikát. Jako jediný má stále původní složení z doby vzniku naší sluneční soustavy. Astronomové nyní odvezli meteorit na další průzkum do laboratoře. Potom ho umístí do Národního muzea.
Astronom Pavel Spurný z hvězdárny v Ondřejově vyndává ze zamčené skříně malou krabičku, ve které se ukrývá unikátní meteorit. Podle něj to je poutník sluneční soustavou.
„Když tu krabičku otevřu, tak je v ní malé nic. Pro nás je to ale velice mnoho. Malý černý objekt je meteorit, který dopadl na Zemi před čtyřmi týdny,“ říká Spurný.
Meteorit nalezený u Nového města na Moravě je unikátní. Jeho složení pochází z doby, kdy vznikla sluneční soustava. Natáčela Věra Hájková.
Zjistit, z jaké vzdálenosti objekt přiletěl, je jedna ze základních úloh, kterou astronomové řeší, popisuje Spurný.
„Z našich záznamů to zjistíme v tomto případě velice přesně. Určíme dráhu, po které se těleso pohybovalo, než se srazilo se Zemí,“ dodává Spurný.
Podle astronoma se tomuto meteoritu říká chondrit a váží okolo šesti gramů. Jeho stáří odhaduje na 4,56 miliardy let. Před rokem a půl prý činila jeho vzdálenost od Země 500 milionů kilometrů.
„Tento materiál je starý jako naše sluneční soustava, neprošel žádnou změnou,“ upozorňuje astronom Spurný.