V Afghánistánu vznikla první přírodní rezervace. Má lákat zahraniční turisty

Afghánská vláda otevřela v provincii Bámján vůbec první přírodní rezervaci v zemi – oblast horských jezer Band-e Amir. Kraj navštíví ročně tisíce Afghánců, mnozí věří, že voda v jezerech je posvátná a že má léčivé účinky. Vláda doufá, že rezervace bude jednou atraktivní i pro zahraniční turisty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skalní výklenek, ve kterém původně stála socha Buddhy. Bamján 2005.

Skalní výklenek, ve kterém původně stála socha Buddhy. Bamján 2005. | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, Tracy Hunter

„S Afghánistánem se pojí tolik beznaděje a smutku. Jenže koho by třeba před dvaceti lety napadlo, že Kambodža se stane oblíbeným cílem turistů. Asi je těžké představit si, že je to možné i v případě Afghánistánu, ale právě o to nám jde,“ řekl BBC zástupce pověřence OSN pro Afghánistán Michael Keating, který se stará o programy ochrany životního prostředí.

Podle bývalého českého velvyslance v Afghánistánu a Pákistánu Petra Přibíka je vytvoření rezervace pro oblast záchranou:

Přehrát

00:00 / 00:00

O první přírodní rezervaci v Afghánistánu hovořil Svět o deváté s bývalým českým velvyslancem v Pákistánu a Afghánistánu Petrem Přibíkem

„Kdyby se tam stalo to, co se stalo v Kambodži, kdyby tam proudily tisíce turistů, nosily by tam peníze a poskytovaly by tam místním lidem práci.“

Tamní krajina je krásná, ale život v nadmořské výšce okolo tří tisíc metrů snadný není. Mnoho rodin odchází, protože je více než radikální hnutí Tálibán ohrožují sucho a kruté zimy.

„Vesničané hlavně chtějí zůstat na místě a bránit tomu, aby mladí lidé odcházeli za prací jinam. Chtějí přežít každou zimu, která je vždy krutá, a mít čím topit. V těchto oblastech není čas myslet na to, jak zachránit své životní prostředí,“ přiznává Přibík s tím, že obyvatelé rezervace musí vidět praktický přínos.

V Bámjánu stávaly dvě obří sochy Buddhy, které zničil Tálibán v březnu 2001 jen několik měsíců před invazí koaličních sil. UNESCO sice loni uvedlo, že už se ty sochy nedají obnovit, ale někteří o to přesto usilují. Například skupina německých archeologů představila plán, jak znovu postavit alespoň menšího Buddhu s použitím roztříštěných zlomků a nezbytného minimálního množství nového materiálu.

„Mělo by to naprosto smysl. Představuji si to tak, že pokud je Němci postaví z betonu a použijí části těch zničených, bude to most do minulosti, vysvětlí se to a já si myslím, že to bude magnet,“ dodává Přibík.


Zvětšit mapu

Helena Berková, Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme