Přelétavá patogenní bakterie

Nová studie ukazuje, že kvůli globalizaci a industrializaci se patogenní bakterie nemusí šířit jen ze zvířat na lidi, ale také obráceně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MRSA (meticilin-rezistentní Staphylococcus aureus)

MRSA (meticilin-rezistentní Staphylococcus aureus) | Foto: CDC/PHIL

Výzkumníci z Roslin Institute na University of Edinburgh objevili kmen bakterií, který "přeskočil" z lidí na slepice. Věří, že za celých 10 000 let domestikace je to první doložený případ, kdy nějaký patogenní mikroorganismus přešel z lidského hostitele na domácí zvířata. "Přelétavým" patogenem je jeden z kmenů obávané nemocniční bakterie známé pod zkratkou MRSA (meticilin-rezistentní Staphylococcus aureus).

Genetická analýza ukazuje, že tato bakterie přešla z jednoho živočišného druhu na druhý asi před 40 lety - tedy v době, kdy se drůbežářství zintenzivnilo. V první polovině minulého století se slepice chovaly především pro vajíčka a maso bylo jen vedlejším produktem. Když se poptávka po kuřecím mase zvýšila, začalo drůbežářskému průmyslu dominovat několik nadnárodních společností. Na globální trh tyto společnosti zavedly omezený počet chovných linií a tím podpořily šíření bakterie mezi jednotlivými kontinenty.

Výsledky studie budou tento týden zveřejněny v Proceedings of the National Academy of Sciences.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme