Pravěké morče na chůdách
Ježatá krysa a morče na chůdách. Tak vypadají dva nově objevené druhy pravěkých jihoamerických hlodavců.
Odlehlé paleontologické naleziště Quebrada Honda v jižní Bolívii se nachází ve výšce asi 3600 metrů nad mořem. Před 12,5 až 13 miliony lety byla tato oblast domovem mnoha druhů hlodavců. Nejhojnějším byl činčilám podobný Prolagostomus. Většina zdejších hlodavců je známá i z jiných jihoamerických lokalit, ale dva nové druhy, které popsali vědci z Case Western Reserve University, jsou zřejmě unikátní.
První z nich je příbuzný dnešním jihoamerickým hlodavcům aguti a akuči. Stejně jako oni měl pravěký hlodavec Mesoprocta hypsodus štíhlé tělo, kratičký ocásek a zadní nohy výrazně delší než přední. „Pravděpodobně vypadal jako morče na chůdách,“ říká profesor Darin Croft z Case Western Reserve University. Na délku hlodavec měřil asi půl metru a vážil něco kolem 4 kg. Stejně jako agutiové zřejmě trávil hodně času v lesním podrostu, kde hledal různé plody. Jeho odolné zuby však naznačují, že občas vycházel i do travnaté otevřené krajiny.
Druhý z dvojice nově objevených vymřelých bolivijských hlodavců byl mnohem menší. Quebradahondomys potosiensis dosahoval velikosti krysy a byl příbuzný dnešním korům. Tito hlodavci s ježatou srstí a dlouhým ocasem, který se v nebezpečí odlomí jako ocas ještěrky, jsou stromoví příbuzní morčat a činčil. Pravěký druh se jim na pohled velice podobá a podle vědců byl také přinejmenším částečně stromový. Není vyloučené, že žil v korunách stromů, pod kterými se procházel o mnoho větší „aguti“ Mesoprocta hypsodus.