Plachost je pryč, nosálové u vodopádů Iguaçú kradou návštěvníkům jídlo

Při prolnutí životních prostředí dvou různých druhů se mohou docela změnit životní návyky. Právě tak je to v případě nosálů kolem známých jihoamerických vodopádů Iguaçú.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosálové se naučili, že po návštěvnících ledasco zbude, a lezou i do odpadkových košů

Nosálové se naučili, že po návštěvnících ledasco zbude, a lezou i do odpadkových košů | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

Člověk, který chce obdivovat krásy přírody a proniknout do teritoria těchto zvířat, za to občas zaplatí velkým leknutím a někdy i ošklivým pokousáním.

Návštěvníky před nosály varují už v autobuse a u zastávky je cedule s fotografiemi ošklivých zranění, která dokáží zvířata svými zuby způsobit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zkušenost s nosály, kteří ztratili svou plachost, nasbíral u vodopádů Iguaçú i jihoamerický zpravodaj ČRo David Koubek

Jak říká Gustavo Bonas z útulku pro zvířata ve Foz de Iguaçú, nosálové normálně jedí ovoce nebo čenichají nosy a rýpají v zemi, kde najdou například malý hmyz nebo žížaly.

Rozhodně by neměli jíst to, co jim podle něj dávají návštěvníci vodopádů. Potravu si i berou sami a dokonce se naučili, že lidé mají jídlo v taškách a útočí na ně.

Gustavo ale tvrdí, že normálně agresivní vůbec nejsou. Naučili se to tím, jak jim někteří lidé jídlo dávají, a naopak jiní dát nechtějí, a to za žádnou cenu.

Návštěvník Fabricio se nebojí. Kromě toho, že si fotil mládě, se pokoušel větší exempláře hladit | Foto: David Koubek

Nosálové červení jsou roztomilá zvířátka. V přírodě plachá, ale umí se rozčilit | Foto: David Koubek

I pomerančový džus dokážou tyhle potvůrky ukrást | Foto: David Koubek

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme