Netopýři bleskově mění tvar uší
Pouhých sto milisekund stačí netopýrovi k tomu, aby úplně změnil tvar svého dlouhého ušního boltce. Tato flexibilita mu vylepšuje sluch.
Netopýři se orientují a loví kořist pomocí echolokace. Vysílají ultrazvukové vlny, které se odrážejí od objektů, a naslouchají jejich odrazu. Toto echo jim pomáhají zachytit velké ušní boltce, které fungují jako pohyblivé antény. Při naslouchání odraženým zvukovým vlnám se jejich tvar dynamicky mění. Jak rychlé jsou tyto změny, zkoumali vědci na vrápencích (Rhinolophus). Tento rod netopýrů obratně manévruje i ve velmi husté vegetaci a hmyz dokáže ulovit i ve velmi obtížných podmínkách.
Vědci zkombinovali záznamy pořízené vysokorychlostní kamerou s tomografií. Díky tomu byli schopni rekonstruovat trojrozměrnou geometrii ucha tak, jak se mění během velmi krátkých časových intervalů. Zjistili, že k tomu, aby netopýr změnil jednu extrémní konfiguraci ušního boltce v druhou, potřebuje pouhých 100 milisekund. Během letu tak může neustále upravovat akustické vlastnosti ušních boltců tak, aby jeho sluch byl co nejefektivnější. V letošním roce je to už druhý nově zjištěný doklad výjimečných schopností netopýrů. Nedávno jsme informovali o tom, že v hrdlech některých druhů se skrývají super rychlé svaly. Díky nim může netopýr během jediné sekundy vyslat až 160 ultrazvukových vln.
Zdroj: ScienceDaily, Physical Review Letters