Mořské tvory ohrožují paraziti suchozemských zvířat
Mořské savce ohrožují nemoci suchozemských zvířat. Šíří je paraziti. V Kanadě na to upozornili vědci, kteří studují ekosystém oceánu. Tuleni, lachtani a další mořská zvířata jsou podle nich na celém světě nakažena parazity a nemocemi typickými pro kozy, krávy, kočky a psy.
Podle zoologa Evžena Kůse jde většinou o parazity kožní, ale objevují se i paraziti vnitřní, jako jsou škrkavky nebo tasemnice. Mořská zvířata se většinou nakazí z odpadů, které proudí do moře.
„Děláme si z něj odpadní jímku. Moře u ústí velkých řek jsou dnes obrovské žumpy. Velkým problémem se stávají například látky z antikoncepce, které čistírny nezachytí a ty pak mohou ovlivňovat pohlaví ryb,“ upozornil Kůs.
Vědci varují, že nakažení mořští tvorové jsou potenciální hrozbou i pro zdraví lidí. Zoolog Kůs vidí hlavní nebezpečí u ryb, pokud by se konzumovaly špatně tepelně upravené.
„Ryby jsou ale spíše kontaminovány toxickými látkami, například těžkými kovy nebo bifenyly,“ dodal Kůs.
Stav oceánů je podle odborníků obecně čím dál horší. Vykazují stále větší kyselost, neustále se zvyšuje také jejich teplota. Nejohroženější jsou podle Kůse korálové kolonie, na které jsou vázány stovky dalších symbiotických druhů.
Gretchen Hofmannová z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře poukazuje na to, že rostoucí kyselost oceánů zabíjí po celém světě zárodky ústřic a slávek. Na pobřeží Kanady a Spojených států už je jejich chov kvůli tomu ohrožen.
Stav moří se podle Kůse nezmění do té doby, dokud se nezmění myšlení lidí v přímořských státech. „Je třeba, aby si uvědomili, že tím, že se zbavují nežádoucích látek, tak si sami připravují problémy. Lidé si musí uvědomit, co dělají,“ zdůraznil zoolog Evžen Kůs.