Kvetou a šetří. Kořenové čističky vod prospívají přírodě i člověku

Úspory energií se staly s příchodem 21. století jasným trendem. Přírodě mohou lidé ulevit také kořenovými čističkami odpadních vod, které jsou u nás známé už více než dvacet let. Jejich provoz je relativně nenáročný a navíc lahodí oku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blatouch

Blatouch | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Přírodní čističky čistí vodu pomocí kořenů rostlin, nejčastěji se používají rákos a chrastice. Podle odborníka na vodomilné rostliny Tomáše Beňa ale mají schopnost čistit vodu i jiné rostliny.

„Tady máme kypreje, nádherné růžové stvoly. Je to potom i celkem vysoká rostlina, může mít tak metr a půl. Mohli bychom použít i vrbinu obecnou, ta má zase žluté, takové řídké květy. I šmel okoličnatý, to je také neprávem opomíjená rostlina, která tvoří takové hezké okoličnaté růžové květy,“ popisuje.

Na okraji středočeské Zbenice mají kořenovou čističku už 16 let. Zřídil ji tehdejší starosta, který se rád pouštěl do podobných projektů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Květa Moravcová se zajímala o kořenové čističky odpadních vod

„Myslím, že nám to slouží docela dobře. Bereme vzorky čtyřikrát za rok a jsou docela výborné výsledky,“ říká současný starosta František Kroupa. Jejich čistička měří asi kilometr čtvereční a je na ni napojeno zhruba 136 lidí.

Výstavba kořenovky přišla Zbenici na čtyři miliony korun. Investice se jí za deset let vrátila a za ušetřené peníze postavila třeba tenisový kurt nebo opravila silnici. Za údržbu čističky dá Zbenice ročně 20 tisíc korun.

Přírodní čističky využívají i některé domácnosti. Pan Michal Šperling ji má na chalupě a mnozí ho kvůli tomu mají za zdatného zahrádkáře. Čistička totiž vypadá jako okrasná zahrada.

„Na jaře začíná kvést blatouch, pak kvete kosatec, pak v létě kvete kyprej vrbice. Má takové růžové, dlouhé kvítky, na kterých sedí spousta motýlů, takže vždycky když sem přijdu, tady vidím padesát motýlů sedět na kytičkách. A pak na podzim mají doutníky orobince,“ vysvětluje.

Kořenovou čističku pořídil pan Šperling za 160 tisíc korun a roční údržba ho nestojí skoro nic. Oproti klasické čističce odpadních vod ušetří sedm tisíc ročně.

Z mimořádných schopností kořenovek těží kromě člověka také příroda. Kořeny rostlin si totiž poradí i se zbytky léků, jejichž množství v odpadních vodách neustále roste.

Květa Moravcová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme