Když jaro nepřichází, můžeme si ho nasimulovat, radí psycholožka
Jaro si dává na čas. Teploty jsou podprůměrné a na Moravě stále leží spousta sněhu. Podle meteorologů se vyšších teplot dočkáme až ke konci příštího týdne. Chladné a pošmourné počasí naší psychice nepomáhá, spíš naopak. Jara se už zkrátka nemůžeme dočkat.
O rozkvetlých stromech a zelenající se trávě zatím můžeme jen snít. Letošní zima ne a ne odejít.
„Už delší dobu máme nastavený organismus na jaro. Naše očekávání, naše tužby na změnu počasí, na slunko, na jaro. A ono pořád nepřichází, takže ta skepse tady určitě je,“ říká psychoterapeutka Magda Vašáková-Loumová.
Psychoterapeutka Magda Vašáková-Loumová radí, jak si poradit s nekončící zimou
Pacientů jí kvůli nekonečné zimě sice nepřibylo, ale nářky na počasí slyší všude kolem sebe. Zimní počasí zaskočilo také Růženu Ericsson. Ta už řadu let žije ve Švédsku a do Prahy se vrací právě na jaře.
„Jsem z toho trochu smutná, protože člověk se vrací a čeká, že jaro tady bude dřív. Bohužel nám to letos nevychází. Už toho máme všichni po krk, ale nedá se nic dělat, musíme se s tím vyrovnat a doufejme, že už to jaro přijde.“
Ve Švédsku je teď počasí podobné jako u nás. Jen slunce tam v uplynulých týdnech svítilo mnohem víc než u nás.
„Celý březen byl skutečně velmi slunečný. To byl rekord za celou dobu, co se započítává počasí. Ve Švédsku to byl nejteplejší březen, který kdy vůbec existoval,“ tvrdí Ericsson.
Jak se vyrovnat s nedostatkem jarního počasí, radila v Ranním interview Radiožurnálu psychoterapeutka Magda Vašáková-Loumová
Dostatek slunce mohou Češi Seveřanům jen závidět. Česko si slunečního svitu v zimě ani na začátku jara moc neužilo.
„Teď k tomu přichází to, že už v té zimě přesluhujeme. To znamená, že to, co člověk rád dělá v zimě a užije si to, tak už by teď rád vyměnil za práci někde venku na zahradě. Výlety, sportování, užívání si venkovního prostředí, to nám, myslím si, chybí nejvíc. Samozřejmě vedle toho sluníčka,“ vysvětluje Vašáková-Loumová.
Vašáková-Loumová zároveň dodává, že nejvíce postižení současným nedostatkem jara jsou lidé senzibilní jako děti či lidé oslabení nebo s psychickými obtížemi jako jsou například deprese. A co tedy psychoterapeutka radí lidem, kteří už mají zimního počasí dost?
„Nějak alespoň simulovat, že už je tu jaro. Změnit oblečení ze zimního na jarní, používat barvy jara. Už se třeba vrhnout na změnu jídelníčku, dát si tam to, co nám v zimě moc nechutná, tedy ovoce, zeleninu, saláty. A taky prostě vyrazit ven a začít fungovat jarně, i když ta příroda se ještě jarně nechová. To je maximum, co můžeme momentálně dělat,“ uzavírá Magda Vašáková-Loumová.