Výstava o období Protektorátu představí kolaboranty i odbojáře
Výstava Protektorát: odboj a kolaborace věnovaná jednomu z nejsložitějších období českých dějin, nacistické okupaci Čech a Moravy, se otevírá dnes v Národním památníku na Vítkově. Snaží se připomenout hrdinské chování odbojářů i neblaze proslulé kolaboranty.
Většina exponátů, mezi nimiž nechybí například uniforma Emanuela Moravce, pochází ze sbírek Vojenského historického ústavu. Další pocházejí z různých koutů republiky.
„Část jich byla zapůjčena i z regionálních muzeí, především co se týká problematiky národopisné Moravy. A jak víte, tak ve stálé expozici na tomto místě Národního památníku na Vítkově je vysílačka Libuše, která zapadá do koncepce této výstavy,“ upřesnil Pavel Douša z Národního muzea.
Kromě vysílačky patří k vystaveným unikátům také osobní samopal Karla Hermanna Franka. Hlavním záměrem expozice je přiblížit chování oybvatel v těžké době.
„Především aby byla odmytizována myšlenka nebo to, co se tvrdí občas o českém národě. To především tvrdí český národ sám o sobě, ne nikdo zvenčí, že to byl tedy národ kolaborující. Není to pravda,“ vysvětlil jeden z kurátorů Jan Šach z Vojenského historického ústavu.