Titul Historické město 2012 a milion korun získala podkrkonošská Jilemnice

Titul Historické město roku 2012 putuje do Jilemnice. Malebné městečko v Libereckém kraji bylo v užších nominacích už potřetí. I když má jen šest tisíc obyvatel, podařilo se mu předstihnout Příbor a Cheb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podkrkonošská Jilemnice se stala Historickým městem roku 2012

Podkrkonošská Jilemnice se stala Historickým městem roku 2012 | Zdroj: ČTK

Jilemnice byla mezi finalisty už potřetí. Na rozdíl od konkurentů, Chebu a Příbora, má jen městskou památkovou zónu, nikoli rezervaci.

„Zasloužíme si to za to, jakou máme soustavnou péči o památky. Máme některé velmi osvícené občany, kteří s námi rádi spolupracují a jdou do různých akcí. Jsou tu spolky, které se zabývají ochranou drobných památek, mohu zmínit i Jilemnický okrašlovací spolek,“ radoval se z vítězství starosta Jilemnice Vladimír Richter.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Jilemnici, které získalo titul Historické město roku 2012, natáčela Eva Malá

„Vidím prospěch navenek i dovnitř. Navenek proto, že se Jilemnice zviditelňuje pro návštěvníky, turisty, cestovatele. A dovnitř proto, že lidé v Jilemnici vidí a uvědomují si, že památky stojí zato ochraňovat a starat se o ně,“ vysvětluje starosta.

Loni se v Jilemnici povedlo díky milionovému příspěvku z programu regenerace městských památkových zón a rezervací opravit mimo jiné radnici, kostel sv. Vavřince a sochu sv. Barbory.

I přesto ale město do památek musí investovat také ze svého rozpočtu. „Jilemnice je velmi malá, máme 45 milionů daňových výnosů, takže asi 3 až 5 milionů,“ upřesňuje částku investovanou do památek jilemnický starosta.

Podkrkonošská Jilemnice se stala Historickým městem roku 2012 | Foto: ČTK

S titulem je spojena i milionová prémie od ministerstva kultury. „Je to částka velmi příjemná, na druhou stranu se dá velmi snadno a rychle utratit. V současné době je prioritou opravy střechy Krkonošského muzea,“ říká tajemník městského úřadu Petr Faistaver.

Zkrátka nepřijdou ani Cheb a Příbor, která dostanou každé 100 tisíc korun. Cheb je chce investovat do rozšíření expozice na hradě, Příbor na opravu školy.

Harrach se zasloužil o Jilemnici i Krkonoše

Mezi skvosty Jilemnice patří například budova Krkonošského muzea. „Budova je v jádru renesanční, ze 16. století. Proslavila se jednak tím, že kdysi ji vlastnil Jan Harant z Polžic a Bezdružic, syn Kryštofa popraveného na Staroměstském náměstí, a Jilemnice byla jeho hlavní rezidencí. A pak samozřejmě rodem Harrachů,“ říká ředitel muzea Jan Luštinec.

Harrach se zasloužil o rozkvět Jilemnice i celých Krkonoš. „Vděčíme mu za rozhlednu na Žalém i za to, že sem do Jilemnice přivezl první lyže, byť to nebyly první české lyže. Vybudoval tady první turistickou cestu, první krkonošskou přírodní rezervaci, vděčí mu za dráhu z Jilemnice do Rokytnice nad Jizerou a dalo by se ještě dlouho hovořit,“ popisuje Luštinec.

Eva Rajlichová, Eva Malá, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme