Projekt ČRo o srpnu 1968 měl na sociálních sítích úspěch. Chystá se i verze pro čtečky
S obrovským zájmem se setkal projekt Českého rozhlasu s názvem „Srpen 1968: Přímý přenos z okupace po 45 letech“. Hodinu po hodině se na sociálních sítích Twitter a Facebook objevovaly klíčové události a příběhy z doby invaze sovětských vojsk. Kromě textu byly publikovány také fotografie, zvuky či dokumenty.
Na Twitteru sledovalo účet Srpen 1968 přes 4000 uživatelů, na Facebooku nasbíral přes 8200 fanoušků.
„Počet uživatelů, kteří viděli jakýkoli obsah spojený se stránkou Srpen 1968, postupně narostl až na 351 785,“ říká autor projektu Filip Rožánek.
O projektu Českého rozhlasu k srpnu 1968 mluvil na Radiožurnálu jeho autor Filip Rožánek
Podle prvních statistik měl projekt fanoušky napříč věkovými skupinami.
„Jednak tam hodně psali mladí lidé, kteří se vlastně k srpnu 1968 vůbec nedostali ve školách, protože zkrátka výuka dějepisu skončila druhou světovou válkou, potom jsou tam ale také lidé, kteří srpen 68 prožili osobně, a ti zase děkují za to, že si kromě těch známých skutečností připomněli také spoustu souvislostí, které třeba v té době ani netušili,“ poznamenává Rožánek.
Projekt odstartoval 20. srpna večer a trval týden, příprava přitom byla musela být velmi rychlá.
„Mě to napadlo minulé pondělí u oběda a během krátkého času tím pádem bylo nutné založit profily jak na Facebooku, tak na Twitteru a veškerá příprava a shromažďování zdrojů probíhaly také v reálném čase, protože zkrátka ve chvíli, kdy jsem uspořádal nějakou informaci, tak šla okamžitě na Facebook a na Twitter,“ popisuje Rožánek.
Ohlasy byly podle něj velmi příznivé. „Spousta lidí se ptala, jestli když ten projekt skončí po týdnu, tak jestli se pak k němu ještě nějak dostanou,“ říká Rožánek.
Jeden z fanoušků prý dostal nápad připravit z projektu na sociálních sítí i verzi pro elektronické čtečky knih či ve formátu PDF. Oba tyto formáty podle Rožánka budou.