Právník Fagan je údajně na stopě majetku uloupeného nacisty

Americký právník Edward Fagan se v Česku v poslední době připomněl tím, že podal žalobu na stát kvůli sporu o předválečné karlovarské dluhopisy. Dnes podle dostupných zpráv rozjíždí novou aktivitu: chce několik švýcarských bank požádat, aby zablokovaly účty, na něž si mohli nacisté uložit část peněz uloupených v okupovaných zemích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký právník Edward Fagan

Americký právník Edward Fagan | Zdroj: ČTK

Na stopu ho - podle serveru Česká pozice - zřejmě navedla pravnučka nacistického generála Hanse Kammlera, když mu prý za miliony dolarů nabídla čísla a hesla k dotyčným kontům.

Edward Fagan se ve Švýcarsku chystá dát podnět k vyšetřování, jestli opravdu nejde o vklady získané zločinným způsobem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost generála Hanse Kammlera v Ozvěnách dne přiblížil básník Petr Čichoň, autor knihy Slezský román

A nakolik je reálné, že by je tam skutečně převedl generál Kammler? Této postavy se dotýká i nedávno vydaná kniha Slezský román básníka Petra Čichoně. Ten Radiožurnálu řekl, že o nacistickém pohlavárovi Hansi Kammlerovi existuje jen velmi málo seriózních historických informací.

„Byl to generál SS, stavební specialista, vlastně jakýsi nadarchitekt Třetí říše a hlavní konkurent ministra zbrojního průmyslu a Hitlerova architekta Alberta Speera.“

"Byl také Himmlerovou pravou rukou, Himmler jej pověřil veškerou podzemní výstavbou. Jednalo se o podzemní továrny, ve kterých se vyráběly a vyvíjely tajné zbraně a umíraly v nich miliony nevinných lidí. Albert Speer jej ve svých pamětech označil za krutého esesáka bez skrupulí, který naháněl strach i jemu,“ přiblížil postavu Kammlera Petr Čichoň.

Vzhledem k nedostatku seriozních informací ale nedokáže přesně říct, zda měl Kammler ke konci války příležitost nebo pozici k tomu, aby se staral o převod třeba i uloupeného majetku do bezpečí, například právě do švýcarských bank.

„Ale ke konci války byl Kammler skutečně velmi mocným mužem, který spolurozhodoval o průběhu konce války. On s největší pravděpodobností ke konci války navštívil Denkfabrik Škoda v Plzni, kde se vyvíjely ty tajné zbraně, a měl na starosti také veškerou výstavbu SS, kde se pochopitelně vyskytovalo velké množství financí.“

Jaký byl ale další Kammlerův osud, je podle Petra Čichoně nejasné.

„Jak jsem říkal, těch seriózních historických informací je skutečně velmi málo. Proto jsem i já vlastně zvolil jako žánr beletrii. On byl velký eskamotér, nechal po sobě několik falešných stop a variant. Já jsem ve svém románu rozvíjel, samozřejmě za pomoci fabule, příběh, kdy Hans Kammler byl ke konci války v Praze, byl účastníkem Pražského povstání,“ konstatoval v Ozvěnách dne autor Slezského románu.

Jaroslav Beránek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme