Od prvního sčítání lidu v samostatném Československu uplynulo 95 let

Obcovací řeč byla svého času velmi důležitá, aby se rozeznala a sepsala národnost obyvatelstva. A k tomu zase sloužilo sčítání lidu. Obcovací řeč evidovanou za Rakouska-Uherska nahradila později kategorie národnost. První sčítání lidu v samostatné republice se konalo přesně před 95 lety.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začalo sčítání lidu.

Začalo sčítání lidu. | Foto: Filip Jandourek

Statistika rozhodně není nuda a věděli to i staří Egypťané nebo třeba císař pán. Právě za Františka Josefa I. začalo pravidelné sčítání lidu na našem území a pokračuje s různými přestávkami dodnes.

První soupis obyvatel v samostatné republice, tehdy ještě v československé, se konal právě před 95 lety, tedy 14. února 1921.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historii sčítání lidu i jeho budoucnost představil reportér Ľubomír Smatana

Pro nové československé úřady to byl trochu křest ohněm a za politicky nejdůležitější se považovalo zjištění národnosti obyvatelstva, které mělo potvrdit oprávnění vzniku samostatné Československé republiky.

„Jakmile vznikala organizovaná společnost, potřebovali ti, kdo jí vládli, z počátku alespoň dvě informace. Komu a kolik daní lze uložit a kolik mužů lze získat do armády,“ říká bez špetky sentimentu bývalý dlouholetý místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Sčítání ovlivnilo i historii piva

Daně a muži do války jsou zapotřebí stále, ovšem v průběhu let začali vládci sbírat o svých poddaných mnohem více informací ekonomického a politického charakteru. Za Marie Terezie vznikla díky sčítání i první mapa etnického rozložení obyvatel v Rakousko-Uhersku a to se dotklo i piva.

„V Českých Budějovicích totiž tehdejší majitelé Měšťanského pivovaru naléhali na české zaměstnance, aby jako obcovací řeč uváděli němčinu,“ vysvětluje Drápal. Důsledkem byl vznik českého Budvaru.

Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (ilustrační foto) | Foto: Jan Rosenauer

V samostatném Československu a posléze Česku probíhalo sčítání lidu s výjimkou války každých deset let. Kupříkladu v roce 1930 se poprvé zjišťovala plodnost žen, tedy jestli a kolik porodily potomků.

Ve statistickém úřadu pracuje celý život Josef Škrabal, a tak sčítání lidu zažil čtyřikrát. „V roce 1980 už jsme měli počítač, americký. Byl dovezený právě kvůli sčítání,“ vzpomíná.

Poslední sčítání lidu, domů a bytů provedli statistici v březnu roku 2011. Oproti předešlému sčítání se už ale neptali na vlastnictví auta, chaty nebo televizoru, naopak přibyla otázka na registrované partnerství.

Údaje o náboženské víře, církevní příslušnosti a národnosti se staly jako jediné dobrovolné. A poprvé se také sčítali bezdomovci.

Při sčítání v roce 2021 ubude otázek

V mnoha evropských zemích se sčítání lidu provádí bez osobního dotazování lidí. Statistici využívají data, která průběžně sbírají státní úřady. V Česku to je ale hudba budoucnosti, a tak i v roce 2021 budou chodit po domácnostech sčítací komisaři, říká Josef Škrabal.

„Snažíme se o to, ale nelze to tak jednoduše. Dám vám jednoduchý příklad: registr bytů. Myslíte, že ho někdo v republice chce?“ klade řečnickou otázku Škrabal.

Některá nová data ale přece jenom statistici ze státních úřadů získají, a tak další sčítání lidu, bytů a domů v roce 2021 sice proběhne tradičním způsobem, významně ale ubude otázek, pravděpodobně až o polovinu.

Sčítání lidu - rodinný stav obyvatel starších 15 let v letech 1921 a 2011 | Foto: Český rozhlas

Ľubomír Smatana, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme