Muzejní noc přilákala stovky lidí. V Novém Strašecí se zaměřili na život Keltů
Některá středočeská muzea a galerie byla včera večer plná lidí. Přilákala je tam devátá muzejní noc. Otevřené bylo například Hornické muzeum v Příbrami nebo Muzeum Tomáše G. Masaryka v Novém Strašecí u Rakovníka.
Tam si jako téma pro muzejní noc zvolili keltskou tématiku. Lidé si proto mohli prohlédnout vše, co s Kelty souvisí, například obydlí, šperky nebo si poslechnout jejich hudbu.
Muzejní noc tam odstartovala v sedm hodin večer kapela Keltská vinice. Přišli si ji poslechnout desítky lidí, například paní Jitka.
„Přišli jsme se podívat na keltské dny, protože jsme je už jednou viděly a moc se nám líbily. Hudba se nám taky líbí.“ Zato čtyřletou Kačenku hudba skoro vůbec nezajímala. Líbily se jí spíš keltské stany.
Zdejší Muzeum Tomáše G. Masaryka se připojilo k Muzejní noci teprve podruhé.
„Muzeum má jako svojí hlavní prioritu prezentování opukové hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic. Je to základ zdejší sbírky, která je zaměřená pouze na Kelty,“ vysvětluje archeoložka Kateřina Blažková.
Největším lákadlem pro lidi byly podle ní keltské šperky, které muzeum v současnosti vystavuje.
„Tyto sbírky zahrnují opravdu nejkrásnější keltské originály. Máme tady i dvě památky přímo z našeho regionu a to je opasková zápona z Křivoklátu a bronzový náramek z Honic.“
Před muzeem se pak lidé mohli podívat přímo do keltské vesnice nebo se naučit jak si dobové šperky Keltové vyráběli. Lidem to ukazoval například Petr Ondroušek. Podle něj je typickým keltským šperkem mužský a ženský nákrčník. Jeho výroba trvá jeden až dva dny.
„Nejtěžší je samotný způsob odlévání, pokud uděláte špatnou formu, tak vám slitina nezaběhne do všech detailů. Tyto šperky se dají nosit i dnes, jsou skutečně nadčasové. Řada z nich měla i praktický význam, například bronzové hřebínky, nejrůznější závěsky nebo spony.“
Festival muzejních nocí bude pokračovat ve středočeských muzeích i příští pátek a sobotu. To se budete moci přijít podívat například do muzea v Kouřimi nebo Velvarech.