Dva britští důchodci restaurují bombardér na počest bratra padlého ve válce
Památka člověka, který padl ve světové válce, se dá připomenout různým způsobem. Dva britští důchodci se rozhodli uctít svého bratra tím, že opraví do letuschopné podoby čtyřmotorový bombardér z druhé světové války. Dohromady jim je 160 let a teď jsou už velmi blízko splnění svého snu.
Fred a Harold Antonovi žijí v hrabství Lincolnshire ve středovýchodní Anglii. Teď jsou už v důchodu, ale celý život se věnovali drůbežářství. Jejich milovaný starší bratr Chris padl v roce 1944 nad Německem coby palubní inženýr čtyřmotorového bombardéru.
Když tehdy přišel telegram, že se Chris pohřešuje, Fred prý utekl do kukuřičného pole a zůstal tam dlouho do noci. Celá rodina nesla ztrátu velmi těžce. Otec oběma bratrům dlouhá léta bránil v tom, aby navštívili v Německu místo dopadu bombardéru Halifax.
O restaurování historického letounu informoval zahraniční zpravodaj Jiří Hošek
Svolil až těsně před svou smrtí v roce 1972. Bratři ke svému překvapení na místě našli ještě několik trosek včetně klíče na matice, který jejich bratr nosil neustále v kapse uniformy. Tam se zrodila myšlenka připomenout Chrisovu památku nějakým velkolepým způsobem.
Už v roce 1981 koupili za peníze ze svého drůbežářského podnikání celou leteckou základnu East Kirkby nedaleko svého někdejšího bydliště a začali ji přetvářet do podoby, v jaké byla v době druhé světové války. Dnes jde o soukromé muzeum s jediným tahákem – letounem Lancaster. I bez jediného šilinku ze státního rozpočtu přiláká přes 40 tisíc návštěvníků ročně.
Letoun bratři koupili v roce 1983 od Britského královského letectva, v nepříliš dobrém stavu. Byl vyroben v roce 1945. Létal v Nové Kaledonii i nad Austrálií. Před koupí stál řadu let na podstavci jako maskot před leteckou základnou Scampton
Restaurování letounu byla a je velmi nákladná a náročná operace. Bratři zaměstnali několik bývalých mechaniků Britského královského letectva, investují horentní sumy. Restaurace jediného ze čtyř motorů stojí více než čtyři miliony korun.
Letuschopných strojů z druhé světové války postupně ubývá. Pokud by se Lancaster Pantonových skutečně vznesl, byla by to velká rarita. Na světě totiž létají jen dva Lancestery, jeden v Anglii a jeden v Kanadě.