Spojené arabské emiráty za měsíc vypustí sondu na Mars. Informace bude sbírat jeden ‚marťanský‘ rok
Spojené arabské emiráty za měsíc vyšlou vůbec první arabskou vesmírnou misi k Marsu. Sonda pojmenovaná Amal, neboli naděje, by měla do vesmíru odstartovat z japonského vesmírného střediska Tanegašima a k Marsu má doletět příští rok. Okolo planety bude kroužit jeden marťanský rok a bude sbírat především data o klimatu rudé planety.
Sonda Amal by měla odstartovat v půlce července a využít období, kdy je Mars relativně blízko Země.
Čeští chlapci vyhráli mezinárodní soutěž s návrhem vesmírné stanice. Mohli si promluvit s astronauty
Číst článek
Vesmírná agentura Spojených arabských emirátů misi připravuje šest let. Ve spolupráci s americkými univerzitami v Coloradu, Kalifornském Berkeley a Arizoně chce, aby sonda sbírala data o proměnách klimatu na Marsu v průběhu marťanského dne či ve srovnání s dávnou minulostí. Cílem je mimo jiné zjistit, proč v atmosféře Marsu ubylo kyslíku a vodíku.
Emiráty svůj vesmírný program spustily teprve před šesti lety, jeho popularizaci loni na podzim pomohl Hazzá al-Mansúrí, první arabský astronaut, který pobýval na Mezinárodní vesmírné stanici.
Spojené arabské emiráty chtějí svým programem navázat na to, že ve středověku byli arabští učenci na špičce tehdejšího vědeckého výzkumu. Sonda má pro zemi i symbolický význam - k Marsu by měla dorazit příští rok, kdy Emiráty oslaví padesát let od svého vzniku.