Mozek se přeměnil ve sklo. Vědci učinili unikátní objev u jedné starověké oběti sopky Vesuv

Silný výbuch italské sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu přeměnil mozkovou tkáň jedné z obětí ve sklo, zjistili vědci. Lesklé černé úlomky nalezli v lebce muže, který zemřel patrně ve spánku v chrámu v Herculaneu. Podle vědců jde o unikátní objev.

Neapol Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neapol a Vesuv

Neapol a Vesuv | Foto: Fotobanka Profimedia

K neobvyklému jevu došlo podle forenzního antropologa Piera Paola Petroneho z neapolské univerzity díky tomu, že byl muž vystavený velmi vysoké teplotě 520 stupňů Celsia. Její hodnotu vědci určili na základě kusu spáleného dřeva ležícího opodál.

"(Nalezené černé úlomky) naznačují, že extrémní sálavé teplo dokázalo zapálit tuk v lidském těle a odpařit měkké tkáně," uvádí vědci ve studii, která vyšla v časopise  New England Journal of Medicine a na níž upozornil server listu GuardianK vitrifikaci přispěl také prudký pokles teploty, který po návalu extrémního sálavého horka následoval. Vědci ještě nikdy nic podobného neobjevili.

Muž asi spal

Erupce Vesuvu, jejíž zkázu do detailů popsal jeden z přeživších Gaius Plinius mladší, téměř před 2000 lety pohřbila pod nánosy popela kromě Herculanea i známější Pompeje a osady Stabie a Oplontis. Obyvatele zastihla katastrofa nepřipravené a mnoho z nich zatuhlý popel věrně zachytil v posledních okamžicích jejich života. Pozůstatky muže, který byl pravděpodobně hlídačem ve svatyni, objevili archeologové v Herculaneu již v 60. letech.

‚Hvězdná hodina paleoantropologie.‘ Vědci objevili zkameněliny lidoopů chodících po dvou

Číst článek

Zemřelému bylo asi 25 let. Vědci ho našli ležícího na dřevěné posteli pod vrstvou sopečného popela. To podle nich nasvědčuje tomu, že když město zasáhla katastrofa, zrovna spal. 

Ležel v malé místnosti kolegia Augustalia, chrámu oslavujícím bývalého císaře Augusta. Lesklé úlomky se nenašly v žádných jiných částech těla, proto antropolog petrone usoudil, že jde s velkou pravděpodobností o mozek. „Muselo to ale být prokázáno, aby to bylo bez pochybností,“ řekl pro Guardian. Později Petrone a jeho kolegové našli v materiálu proteiny typické právě pro mozek.

Roztržená lebka

Mozkovou tkáň člověka se podaří nalézt jen zřídkakdy a když už, má většinou hladkou a mýdlovitou konzistenci. Výslednou hmotu lze srovnat například s nálezy u lidí, kteří zemřeli při bombardování Drážďan nebo Hamburku za druhé světové války.

Podle Petroneho zemřel muž okamžitě poté, co město zasáhly rozžhavené plyny, popel a úlomky kamenů. Ostatky prozrazují krutou smrt. Lebka a kosti se roztrhly, některé kosti, stejně jako ohořelé části dřeva vykazují známky skelnatosti.

Vesuv je jedinou stále aktivní sopkou v kontinentální Evropě. Podle antropologa Petroneho je jedinou možností, jak přežít erupci, jako byla ta v roce 79, je z místa utéct. „I kdyby byli lidé schováni v budovách, zemřeli by kvůli vysoké teplotě valícího se popela, jak dokládají oběti z Herculanea, Pompejí a dalších až 20 kilometrů vzdálených míst,“ řekl antropolog.

jan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme