Jsou nanočástice škodlivé? Čeští vědci zjišťují, jaký mají vliv na lidské zdraví i životní prostředí

Hlavní výhodou nanomateriálů je jejich velikost, respektive malost, kterou je jedna miliardtina metru. Z hlediska vlivu na člověka a životní prostředí mohou být ale právě tyto rozměry problémem. Vědci se proto dopadem nanočástic zabývají v rámci mladého rozvíjejícího se oboru nanotoxikologie, který funguje na Ústavu experimentální medicíny Akademie věd.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nanočástice díky své velikosti dokážou pronikat do organismu, a to přes kůži nebo inhalací do plic. „Částice větší než jeden mikrometr toho nejsou schopny. Důležitý je způsob interakce nanočástic s organismem, který je speciální ve srovnání s makromateriálem,“ přibližuje Jan Topinka, vedoucí výše zmíněného ústavu. Právě on je průkopníkem nanotoxikologie v Česku, který studuje rizika nanomateriálů.

V Tokiu chtějí poručit vedru, teplotu při olympijských hrách mají snížit nanotechnologie

Číst článek

Již nyní je zřejmé, že hlediska dopadu na životní prostředí musíme rozlišovat dva základní typy nanočástic – speciálně vyrobené a ty, které vznikají nechtěně, například jako emise z dieselových motorů. „Hlavní rozdíl je v chemizmu. Částice vznikající spalovacími procesy, mají na sobě navázané tisíce různých chemikálií, jako jsou polyaromatické uhlovodíky a další. Tím je dán jejich toxický účinek,“ popisuje Topinka.

Například typická a nejrozšířenější nanočástice oxid titaničitý je chemicky docela inertní látka. „Toxikologie ukazuje, že to není tak škodlivá.“

Nanočásticemi k čistší vodě

V současné době existuje podle Topinky až 70 tisíc druhů nanočástic. Průmyslově se ale vyrábějí jen ty, které jsou bezpečné. „My nanotoxikologové se snažíme spolupracovat s výrobci a testovat nadějné materiály ještě předtím, než jsou uvedeny na trh,“ říká. Snaží se tím předcházet problémům, které by mohly nastat, a navíc je prevence podle vědce levnější a jednodušší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Seriál nanoodpady a jejich dopad

Do odpadu se tak dostávají v podstatě neškodné nanočástice a zatím se spíše monitoruje jejich množství a účinky. Paradoxně ale právě nanočástice mohou přispívat i k čistějším vodám, a to nejen odpadním.

„Výhodou nanomateriálu je, že má mnohem vyšší specifický povrch než srovnatelné mikročástice. Takže jde je využít i do filtrace, aby se prodlužila filtrační doba nebo pracovní cyklus té filtrace,“ říká Tomáš Lederer z Technické univerzity Liberec. Nanomateriály totiž potlačují tvorbu biofilmů na filtračních materiálech.

Využití nanoželeza

Vynález českých vědců odhalí, jestli se pacientům vrací rakovina. Stačí odebrat krev

Číst článek

Lederer se s libereckou univerzitou podílí na projektu NANOBIOWAT, jehož cílem je vyhledat vhodné metody pro čištění podzemních vod. A jak přibližuje profesor ze se stejné instituce Miroslav Černík, jako velmi účinné se ukazuje využití nanoželeza.

„V místě, kde je znečištění chlorovanými látkami, zasákneme určitou směs nanoželeza a mikroželeza, které je výrazně levnější a podpoříme reakce v podzemí nanoželezem a pak je nastartujeme mikroželezem. Celé to doplníme stejnosměrným elektrickým polem,“ popisuje Lederer.

Životnost nanoželeza se tak podle něj prodlouží a celý proces je levnější a efektivnější. Tato metoda se již používá i v praxi.

Nanočástice a mozek

Problematické ale zůstávají nanočástice vzniklé spalováním z aut či lokálních topenišť. Ty jsou karcinogenní a mohou způsobovat oxidační stres. Zatím neexistuje metoda, jak se jich zbavit. Snahou je proto omezovat jejich vznik.

Zda a jaký mají tyto částice vliv na nervový systém člověka, začíná zkoumat velký evropský projekt, na kterém se podílí i čeští vědci. „Některé nanomateriály díky své velikosti můžou prostřednictvím krevního oběhu pronikat do mozku a indukovat tam takzvaná neurodegenerativní onemocnění typu Alzheimerovy demence a Parkinsona,“ uzavírá Topinka.

Jeho Ústav experimentální medicíny již brzy začne zkoumat vzorky ze Skandinávie.

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme