‚Na takové množství peněz jsme nebyli připraveni.‘ Z prostředků za patent podporuje filantropka mladé vědce

Hana Dvořáková spolupracovala na vývoji antivirových látek s profesorem Antonínem Holým. Díky tomu dostává finanční příspěvky od společností, které na základě jejich patentu vyrábějí léky. A tyto peníze se spolu s manželem rozhodli vrátit do výzkumu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratoř, mikroskop, biologie, učebna

Laboratoř, mikroskop, biologie, učebna | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Manželé Dvořákovi jsou oba chemici a působí na VŠCHT v Praze. Hana se aktuálně věnuje analýze organických molekul, které zkoumá pomocí metody nukleární magnetické rezonance. Zjišťuje tak strukturu látek, jejich prostorové uspořádání a dynamické vlastnosti. Dalimil Dvořák se se svými spolupracovníky dlouhodobě věnuje syntetickému využití přechodných kovů.

Co s tolika penězi?

Když se kolem roku 2002 dozvěděli, že budou dostávat velké množství peněz od farmaceutických společností, nebyli na to podle svých slov připraveni. Protože chtěli finančně podpořit druhé, začali přispívat třeba Člověku v tísni nebo na vzdělávání dětí ve vyloučených lokalitách.

Později ale založili vlastní Nadaci Experientia, prostřednictvím které podporují mladé chemiky. „Podporujeme mladé vědce, kteří skončí doktorát a je vhodné, aby někam vyjeli a získali zkušenosti,“ říká Dvořák. Pokud prý přijde absolvent na dobré vědecké pracoviště s vlastními penězi, má napůl vyhráno. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý pořad

Jejich studenti se dostali třeba na pracoviště MIT k profesoru a nobelistovi Richardu Schrockovi, na Stanford nebo do Ženevy.

Částka, kterou studenti dostávají, zahrnuje výdaje na cestu a životní náklady v dané zemi. „Náklady na samotný výzkum už hradí pracoviště,“ vysvětluje Dvořáková.

Nadace Experientia zatím pomohla celkem 11 studentům a Dvořákovi chtějí v podporování mladých vědců pokračovat. „Tento rok jsme otevřeli docela ambiciózní projekt startovacích grantů,“ říká Dvořáková. Startovací granty mají studenty podpořit v tom, aby se ze zahraničí vraceli zase domů a zužitkovali nabyté zkušenosti.

Veronika Paroulková, marz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme