Trpaslík mezi hominidy se živil hlavně listím. Vážil pouhých 10 kilogramů
Vědci popsali zatím nejmenšího známého hominida, resp. lidoopa v Evropě. Žil před víc než 11.6 miliony let v období miocénu na území dnešního Bavorska. Zdatně šplhal a zvolil si měkčí stravu, pravděpodobně listí.
„Vypadá to, že patří k vývojové větvi, která míří i k člověku,“ říká primatolog Stanislav Lhota, vědec, který zkoumá lidoopy v Asii a Africe.
Nově popsaný hominid dostal jméno Buronius. Článek o něm vyšel v časopise PLOS ONE. Příslušnost k hominidům dokládají nalezené dva jeho zuby a kolenní čéška.
Větší konkurent
Současníkem Buronia byl větší hominid Danuvius, který zůstal všežravý. Jde o první a zatím jediný známý evropský případ soužití dvou druhů hominidů na jednom nalezišti.
„Možná, že se tu vyvinula adaptace, aby si o něco méně konkurovali,“ uvažuje evoluční biolog Lukáš Kratochvíl. Připouští i možnost, že Buronius už malý byl. Podobné soužití – sympatrie – se vyskytuje ale i u dnešních lidoopů v tropických oblastech.
Většina lidoopů je všežravá. Živili se – anebo se dodnes živí – ovocem, jejich jídelníček se liší doplňkovou zeleninou. „U gibbona siamanga z Asie je to jemnější, měkčí strava, u orangutana spíš tvrdá a hrubší. Tvoří ji palmy, kůra stromů, lýko a podobně,“ popisuje Lhota.
V našem regionu před 11,6 miliony lety byly ale podmínky drsnější než v dnešních tropech. „V tehdejší subtropické Evropě krajina tolik druhů neuživila,“ připomíná.
Doba ledová
Lidoopy v Evropě postupně zlikvidovala změna klimatu, po nich pak vymřely i opice. Poslední nálezy makaků z Koněpruských jeskyň badatelé datují do doby před půl milionem let. Jisté přežití tehdy neměl ani lidský rod Homo.
„Opakovaně jsme se přesouvali z Evropy do Afriky a zpátky,“ připomíná Lhota. Lidoopi dodnes snášejí změnu podmínek těžce a ve velké části tropů je nahrazují opice.
Jak šimpanzi zvládají celoživotní učení? Jak podle současných poznatků vypadal a žil nejmenší hominid na světě? Ovlivnila u předchůdců lidoopů velikost mozků i to, jestli se dokázali uživit? Poslechněte si celou debatu evolučního biologa Lukáše Kratochvíla a primatologa Stanislava Lhoty, spoluúčinkuje herečka Lenka Kočišová.