Zlínská zoo hlásí nové přírůstky. Narodila se tam dvě mláďata ohrožených velbloudů
Ve zlínské zoologické zahradě se narodila dvě mláďata ohrožených velbloudů dvouhrbých. Obě jsou samečci a mají se čile k světu. Řekla to novinářům mluvčí zahrady Romana Bujáčková. Velbloudy dvouhrbé chová zlínská zahrada od roku 1976. Hned dvě mláďata v jednom roce mohou podle mluvčí návštěvníci obdivovat po několika letech. Divoce žijících velbloudů dvouhrbých je asi jen 1000 kusů v poušti Gobi.
První sameček se narodil na začátku dubna samici Olině, druhý v polovině května samici Jade. „Mláďata ve zlínské zoo však natrvalo nezůstanou. Zhruba kolem druhého roku zoo opustí a svůj nový domov najdou v některé české nebo evropské zoo," uvedla mluvčí.
„Během více než 40 let chovu se osazenstvo velbloudího výběhu několikrát vyměnilo a na svět jsme přivítali již téměř 30 mláďat," uvedla Bujáčková. Stádo nyní tvoří devítiletý samec Fico, dvacetiletá samice Jade, desetiletá samice Olina a dva letošní samečci.
Divoce žijící velbloud dvouhrbý se dnes vyskytuje jen v poušti Gobi na pomezí Číny a Mongolska. „Jejich populace čítá pouze necelých 1000 jedinců. Patří tak mezi nejohroženější velké savce planety. Zhruba 1,5 milionu velbloudů je však chováno jako hospodářská zvířata v Afghánistánu, Turecku, Íránu, Číně a dalších zemích střední Asie," uvedla mluvčí.
Velbloudi jsou extrémně odolná zvířata, snesou teploty minus 50 stupňů Celsia i vysoké teploty. V hrbech nemají vodu, jak se traduje, ale tuk, ze kterého si vodu berou. Vydrží až 14 dní bez tekutin, pak ale zase dokážou vypít až 150 litrů najednou.