V Česku vzniká další ptačí park. Ornitologové vykupují mokřad Rzy u Dobříkova, kde žije 200 druhů ptáků

Lžičák pestrý, který je v neoficiálním znaku Ptačího parku Rzy | Zdroj: Profimedia

Česká ornitologická společnost pracuje na vytvoření dalšího ptačího parku v Čechách. Tím je mokřad u Dobříkova u Chocně, kde žije přes 200 různých druhů ptactva. Ornitologové teď skupují okolní pozemky, aby mohli zahájit úpravy, které přilákají ještě víc ptáků.

Dobříkov (Choceňsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Přímo na okraji bývalého rybníka momentálně hnízdní jeřábi popelaví a dokonce se tam o hnízdění pokouší vzácní vodouši rudonozí,“ rozhlíží se Břeněk Michálek ve vznikající rezervaci kousek za Dobříkovem u Chocně. Právě on bude mít ptačí park na starosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přes 200 druhů ptáků obývá mokřad u Dobříkova u Chocně. Lokalitu teď v dubnu ornitologové prohlásili za ptačí park

„Původně tady byl samozřejmě močál, kde měli tendenci z něho vytvořit rybník, ale protože ten rybník nešel úplně vypustit, to znamená, že nebyla možná adekvátní údržba, nebylo možné ho plně vylovit, tak tu myšlenku rybníka opustili,“ přibližuje historii místa Michálek. 

Později se místní rozhodli mokřad odvodnit a udělat z něj ornou půdu. „To se jim také nepovedlo. Výsledkem je tento unikátní mokřádek, který neskutečně přitahuje celou plejádu různých druhů ptáků,“ vyzdvihuje správce.

200 druhů ptáků

Teď se na unikátní místo, jehož pozemky ornitologové postupně skupují, stahují ptačí druhy, které přitom z české krajiny mizí.

„Za historii sledování této lokality se vytvořil seznam asi 200 druhů, které tu byly pozorovány. Jsou to dramaticky ubývající druhy těch našich nejmenších kachen, jako jsou čírky obecné, čírky modré,“ vyjmenovává Michálek a pokračuje:

Jeřáb popelavý | Zdroj: Shutterstock

„Dokonce tady hnízdí bizarně vypadající lžičáci pestří, což je kachna, která se díky svému zvláštnímu tvaru zobáku dostala do neoficiálního znaku tohoto ptačího parku.“

Podle Michálka nebude park bez lidského zásahu, potřeba bude udržovat optimální podmínky pro ptáky.

„Nabízí se doplnění stávajícího mokřadu dalšími tůňkami, dalšími mělkými vodními plochami, které se tak líbí lučním bahňákům, jako jsou třeba čejky chocholaté. Zvažujeme i zmladit rákos, který lokalitu obklopuje, protože starý, přerostlý a hustý rákos není tak atraktivní pro nové druhy ptáků, jako je ten omlazený,“ vyjmenovává.

Přesto nebude park sloužit jenom ptákům, ale i lidem. V plánu je například naučná stezka.

„Všechny ptačí parky České společnosti ornitologické jsou vytvářeny nejen pro ptáky, ale i pro lidi,“ zdůrazňuje ornitolog.

Výkup dalších pozemků

Ptačí park Rzy bude šestým ptačím parkem v České republice.

„První ptačí park vznikl v Královéhradeckém kraji – Josefovské louky. Máme už ptačí parky dokonce v jižních Čechách, na jižní Moravě, v Olomouckém kraji. Teď vzniká ten šestý park v Pardubickém kraji, protože tady žádný ptačí park doteď nebyl a protože podmínky tomu nasvědčovaly,“ vysvětluje Michálek. Dlouhodobým cílem je mít ptačí park v každém kraji.

V Dobříkově už ornitologové odkoupili první asi čtyři hektary, kde nově vznikne park Rzy. Na nákup dalších pozemků může přispět veřejnost přes webové stránky České ornitologické společnosti.

Barbora Soukupová, jsl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme