Saúdská Arábie chce mohutně investovat do ochrany životního prostředí. Omezit vývoz ropy ale nechce

Saúdská Arábie oznámila mohutnou investici do projektů ochrany životního prostředí – přes miliardu dolarů (přes 22 miliard korun). Oznámil to v pondělí její korunní princ Mohamed bin Salmán. Země uspořádala blízkovýchodní summit zvaný zelená iniciativa, jehož se zúčastnil americký zmocněnec pro otázky změn klimatu John Kerry.

Rijád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saudský korunní princ Muhammad bin Salmán

Saudský korunní princ Muhammad bin Salmán | Foto: Bandar Algaloud/Saudi Royal Court | Zdroj: Reuters

Zmocněnec pro otázky změn klimatu Kerry v Rijádu řekl, že vládám by měl pomoci splnit cíl snížení emisí škodlivých plynů podílejících se na oteplování i soukromý sektor. Záležitost uhlíkových zplodin podle něj není věc politiky, ale vědy.

Uhlíková neutralita do roku 2060. Saúdská Arábie si stanovila nový cíl v boji s klimatickými změnami

Číst článek

Blízkovýchodní summit se koná krátce před zahájením mezinárodní klimatické konference COP26, která začne ve Skotsku 31. října.

„Otevíráme dnes pro tento region zelenou éru. Jsme přesvědčení, že změny neprospějí jenom životnímu prostředí, ale rovněž ekonomice a bezpečnosti," řekl Mohamed bin Salmán.

Saúdská Arábie jako největší vývozce ropy a jeden z největších znečišťovatelů ovzduší chce podle něj dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2060.

Korunní princ řekl, že se na Blízkém východě připravuje investiční fond, který pomůže vyvíjet obnovitelné technologie. Zmínil se rovněž o přípravě „celosvětové iniciativy“, jejímž cílem bude získat „čisté“ pohonné hmoty.

Oba projekty podle něj budou stát 39 miliard ríjálů, tedy 10,4 miliardy dolarů, a Saúdská Arábie poskytne 15 procent z nich – zhruba 1,5 miliardy dolarů.

Saúdská Arábie se po roce a půl otevře náboženským poutníkům. Musí se prokázat očkováním proti covidu

Číst článek

Agentura AFP připomíná, že koncept uhlíkové neutrality se vykládá různě a široce. Počítá s tím, že se různými prostředky podaří najít rovnováhu mezi emisemi a pohlcováním skleníkových plynů.

Oznámení Rijádu, že chce Saúdská Arábie této rovnováhy dosáhnout do roku 2060, vyvolala mezi odborníky podle AFP značné pochybnosti.

Země sice vyhlašuje své ambice v oblasti ochrany životního prostředí, avšak nemá v úmyslu omezit vývoz ropy. Její ropná společnost Aramco nedávno oznámila, že chce do roku 2027 zvýšit denní produkci z 12 na 13 miliard barelů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme