Množství saharského písku nad Českem bylo ojedinělým jevem, hlásí meteorologové

Množství saharského písku, které ovlivnilo kvalitu ovzduší v Česku, bylo ojedinělým jevem. Podle dosavadních zkušeností se prach obvykle pohyboval ve vyšších vrstvách atmosféry. Nebo byly přízemní koncentrace prachových částic v ovzduší výrazně nižší než tentokrát. Informoval o tom Ondřej Vlček, vedoucí oddělení modelování a expertiz Českého hydrometeorologického ústavu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Písek ze Sahary na obloze

Písek ze Sahary na obloze | Foto: Bernd März/Imago Images | Zdroj: Reuters

Přesnou příčinu toho, proč se prach dostal do nižších vrstev atmosféry a jeho koncentrace byly vysoké, budou meteorologové teprve analyzovat.

„Nicméně lze předpokládat, že velmi dobré rozptylové podmínky, stabilní proudění a související vertikální promíchávání vedlo k přenosu prachu z vyšších hladin do nižších,“ popsal Ondřej Vlček z Českého hydrometeorologického ústavu.

OVĚŘOVNA: Mohl písek ze Sahary překonat Alpy? ‚Částice se pohybují velmi vysoko,‘ říká meteorolog

Číst článek

Šlo o jev, který dosud pracoviště hydrometeorologického ústavu průběžně nesledovala. A meteorologové ani nemají v tomto případě vhodný mechanismus pro včasné informování veřejnosti.

Obvykle totiž při přenosu saharského prachu šlo z pohledu přízemních koncentrací o časově omezený jev, který zasahoval pouze část území Česka. Vlček také zmínil, že předpověď jednoho z modelů, který hydrometeorologický ústav využívá, predikoval několikanásobně nižší koncentrace.

I když meteorologové věděli o příchodu saharského prachu tři dny předem a ve veřejných zdrojích byly informace dostupné, směrem k veřejnosti se dostala až v sobotu informace o vyhlášení smogové situace. Ta se vydává v okamžiku, kdy dvanáctihodinové koncentrace prachových částic překročí hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový alespoň na polovině stanic pro danou oblast a je zřejmé, že v následujících 24 hodinách koncentrace neklesnou pod tuto hodnotu.

Nejistota budoucího vývoje

„Zpočátku byla situace v Česku nejhorší v jižní a východní části území, nicméně poměrně rychle byly vysoké koncentrace zaznamenány i na severu republiky, a to v Ústeckém, Libereckém, případně Královéhradeckém a Pardubickém kraji,“ popsal Vlček.

20:52

Písek z pouště v Česku? ‚V jarních měsících to bývá časté,‘ připomíná Brzezina z meteorologického ústavu

Číst článek

„Při predikci vývoje situace bylo podstatné, že se Česko nacházelo na západním okraji oblasti vysokých koncentrací prachových částic a z toho vyplývala i vyšší nejistota budoucího vývoje, případně zaznamenané poklesy a opětovné nárůsty koncentrací, například na Ostravsku,“ doplnil.

Z pohledu celkového počtu hodin, kdy průměrné hodinové koncentrace překročily hodnotu 150 mikrogramů na metr krychlový, byla situace nejhorší na severní Moravě. Na Ostravsku dosahovaly hodinové průměry koncentrací v pondělí i přes 200 mikrogramů na metr krychlový.

Zatímco například v jižních Čechách dosáhly koncentrace hodnot, které se nevyskytují ani v zimních měsících při špatných rozptylových podmínkách, na Ostravsku v tomto období mohou být naměřeny podobné koncentrace.

Vlček ale zdůraznil, že v zimě bývá toxicita prachu vyšší kvůli jeho původu. Zatímco nyní šlo o pouštní prach, v zimě jsou v něm spaliny z dopravy, průmyslu a lokálních topenišť, které obsahují řadu rakovinotvorných látek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme