Geologové na Vysočině zkoumají horniny z nebe. Nová technologie přijímá signál z magnetického pole Země

Geologové na Vysočině testují nový přístroj, který dokáže přijímat signál magnetického pole. V budoucnu by mohl posloužit například k udržitelnému průzkumu hornin a půdy. Výzkum kolem Ranska je součástí mezinárodního projektu na sledování udržitelných způsobů průzkumu kritických surovin. Podílí se na něm Česká geologická služba na Vysočině spolu s odborníky z okolních států.

Ransko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zařízení mapuje terén z výšky, kam ho z chotěbořského letiště vynesl na laně vrtulník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Geofyzikální průzkum ze vzduchu zaujal Terezu Pešoutovou

„Musím dohromady vyletět tak třikrát až čtyřikrát, abych pokryl celou potřebnou oblast. Každý let je na dvě a půl hodiny,“ popisuje polský pilot vrtulníku. Jeho úkolem je udržovat ve vzduchu správnou výšku.

Přístroj načítá signál magnetického pole, díky tomu dokáže rozdělit lokalitu podle typu hornin. Například naleziště železa bude vysílat daleko silnější signál než třeba pískovcová hornina.

Odborníci na různých místech po celé Evropě zkoumají pomocí přístroje takzvané ultramafické horniny. V Česku je lokalita Ransko jediná, kde je možné přístroj zkoušet.

„Jsou to černé horniny, které mají strašně málo křemíku. Pochází ze zemského pláště. Ranský masiv je unikátní v celém Česku, geologicky podobná oblast tady neexistuje,“ říká Vojtěch Wertich z České geologické služby.

Geologové na Vysočině testují nový přístroj pro neinvazivní průzkum hornin a půdy | Foto: Tereza Pešoutová | Zdroj: Český rozhlas

Ransko je navíc poměrně dobře prozkoumané místo a geologové už o něm většinu věcí ví. Přístroj, který v Česku použili vůbec poprvé, tak mohou experti otestovat.

„Chceme vidět odezvu i na známých oblastech, popsat metodiku a zjistit, jak se dá přístroj celosvětově použít. Jestli by to mohlo být nápomocné v oblastech, kde ložiska ještě známá nejsou,“ dodává Wertich.

Tereza Pešoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme